Astra debutează cu stângul în grupele Europa League: Dinamo Zagreb - Astra Giurgiu 5-1

| 18 sep, 2014

Echipa croată Dinamo Zagreb a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 5-1 (3-0), în meciul disputat joi seara, pe stadionul ''Maksimir'' din Zagreb, în Grupa D a Europa League la fotbal.

Algerianul Soudani a marcat primele trei goluri ale lui Dinamo Zagreb (17, 24, 45+1). Gazdele au mai punctat prin tinerii Angelo Henriquez (70) şi Ante Coric (90+2), inspirat introduşi de antrenorul Mamic. Între reuşitele lor a venit golul de onoare al lui Aurelian Chiţu (82), şi el intrat în repriza secundă.

Astra Giurgiu a dezamăgit, fiind umbra echipei care a eliminat-o pe Olympique Lyon, iar Dinamo Zagreb a jucat mai bine decât în cele două meciuri cu Petrolul Ploieşti, valorificând şi experienţa superioară. Deşi indiscutabil mai bune, gazdele au avut şi doza lor de şansă, diferenţa la pauză fiind exagerată, cu un gol marcat cu mare uşurinţă în singurul minut de prelungire al primei reprize, transmite Agerpres.

După ce Dinamo Zagreb a pus presiune în startul partidei, Astra a fost periculoasă în minutul 9 prin Budescu. Gazdele au deschis scorul în minutul 17, prin spectaculoasa lovitură de cap a algerianului Soudani, care a fructificat centrarea lui Ivo Pinto, fostul jucător al lui CFR Cluj. Astra nu s-a regăsit şi a fost nesigură în apărare, iar acelaşi Soudani a majorat diferenţa în minutul 24, tot cu capul, în urma unui corner.

Astra a continuat să joace slab, departe de evoluţia din dubla manşă cu Olympique Lyon. Echipa din Giurgiu a fost incomodată de presingul gazdelor, care s-au arătat superioare din punct de vedere fizic. După mult timp, elevii lui Daniel Isăilă a avut o ocazie, dar Ben Youssef a trimis cu capul pe lângă poartă (35). Budescu a executat bine o lovitură liberă în minutul 39, dar portarul Eduardo a apărat.

Chiar dacă Astra a echilibrat jocul, Dinamo s-a desprins la 3-0, o diferenţă nedreaptă, Soudani izbutind tripla în minutul 45+1, când a fost găsit liber în careul mic, apărarea echipei noastre fiind prinsă uşor pe picior greşit.

Astra a punctat în minutul 82, când Chiţu, intrat în joc de ceva mai bine de 20 de minute, a trimis în plasă o centrare a lui Budescu. Tot Chiţu a şutat periculos şase minute mai târziu, după care campioana Croaţiei a avut o nouă ocazie. În ultimul minut al prelungirilor, a venit golul lui Ante Coric, jucător în vârstă de 17 ani, pasator la această fază fiind Soudani.

Următorul meci al vicecampioanei României în Grupa D a Europa League va fi contra lui Red Bull Salzburg, acasă, pe 2 octombrie.

Au evoluat echipele:

Dinamo Zagreb: 34. Eduardo - 6. Ivo Pinto (10. Paulo Machado, 72), 22. Leonardo Sigali, 4. Josip Simunic (căpitan), 19. Josip Pivaric - 77. Marcelo Brozovic, 16. Arijan Ademi - 2. El Arbi Hilal Soudani, 8. Domagoj Antolic (24. Ante Coric, 77), 28. Wilson Eduardo - 90. Duje Cop (9. Angelo Henriquez, 68). Antrenor: Zoran Mamic.

Astra: 1. Silviu Lung jr - 22. Vassilis Pliatsikas, 5. Syam Ben Youssef, 15. Cristian Oros, 3. Junior Morais - 6. Seidu Yahaya (4. George Florescu, 74), 14. Vincent Laban - 9. Gabriel Enache (20. Aurelian Chiţu, 57), 10. Constantin Budescu (căpitan), 91. William De Amorim - 21. Kehinde Fatai (19. Bukari, 65). Antrenor: Daniel Isăilă.