Fotbal: România a debutat cu dreptul în preliminariile EURO 2016, 1-0 cu Grecia în deplasare

| 08 sep, 2014

Naţionala de fotbal a României a învins Grecia cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, pe stadionul ''Georgios Karaiskakis'' din Pireu, cu porţile închise, şi a debutat cu dreptul în Grupa F a preliminariilor EURO 2016.

Golul victoriei a fost marcat de Ciprian Marica (10), dintr-un penalty obţinut de Alex Chipciu în urma unui duel cu Holebas. Victoria este cu atât mai mare cu cât tricolorii au jucat aproape o repriză în inferioritate numerică, Marica fiind eliminat în minutul 53 pentru două cartonaşe galbene.

România a început bine meciul şi şi-a creat prima situaţie favorabilă în minutul 5, când Marica şi-a făcut bine o minge în careu, dar a scăpat-o de sub control. Peste două minute (7), Maxim a tras de la distanţă, dar a prins portarul Karnezis. În minutul 9, Chipciu a fost agăţat de Holebas în careu, iar Ciprian Marica a transformat penalty-ul acordat: 0-1 (10).

Tricolorii au continuat jocul bun, s-au apărat bine şi au blocat aproape orice încercare ofensivă a gazdelor, încercând, totodată, ieşiri pe contraatac. Stancu (12) a ameninţat şi el poarta elenă, dar şutul s-a dus pe lângă poartă. Nici Maxim (36) nu a nimerit ţinta, de la distanţă, iar prima repriză s-a încheiat cu o situaţie bună a lui Dragoş Grigore, dar lovitura sa de cap a trimis mingea în braţele portarului Karnezis (45).

Repriza secundă a început prost pentru echipa noastră, căpitanul României, Ciprian Marica, fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben (53): atacantul lui Konyaspor primise un avertisment în finalul primei reprize (45+2), pentru lovirea balonului după fluierul arbitrului, iar pe al doilea l-a încasat după o intervenţie imprudentă asupra lui Samaris.
Grecii au crescut presiunea la poarta lui Tătăruşanu, iar Diamantakos a avut o situaţie bună, în minutul 62, dar a şutat în plasa laterală din unghi. Samaris (65) a tras din afara careului, o minge respinsă de apărarea României, dar balonul s-a dus alături de poartă. Tătăruşanu a fost atent la mingea deviată cu capul de Kone (77). Echipa lui Ranieri a avut cea mai mare ocazie în minutul 88, când Tor ossidis a reluat mingea în bara transversală, după o lovitură liberă bătută de Kone. Christodoulopoulos (90) şi-a încercat şi el şansa, dar balonul a ocolit poarta, la fel cum s-a întâmplat şi la voleul lui Diamantakos (90+1). Echipa lui Victor Piţurcă a obţinut trei puncte foarte importante în cursa pentru turneul final din Franţa şi şi-a luat, totodată, o revanşă după ce Grecia a eliminat echipa reprezentativă din barajul pentru CM 2014, cu 3-1 la Pireu şi 1-1 la Bucureşti.

Următorul meci al României va avea loc pe 11 octombrie, la Bucureşti, cu Ungaria, când Marica nu va putea juca.

Grecia - România 0-1 (0-1)

Au marcat: Ciprian Marica (10 - penalty).

Pireu, stadion ''Georgios Karaiskakis'': fără spectatori (cu porţile închise)

Preliminariile EURO 2016 - Grupa F

Au evoluat echipele:

Grecia: 1. Orestis Karnezis - 15. Vasilis Torossidis, 19. Sokratis Papastathopoulos, 4. Kostas Manolas, 20. Jose Holebas - 23. Panagiotis Tachtsidis, 22. Andreas Samaris (8. Panagiotis Kone, 65) - 2. Petros Mantalos (16. Lazaros Christodoulopoulos, 65) - 14. Dimitris Salpingidis (căpitan), 9. Kostas Mitroglou, 10. Georgios Samaras (18. Dimitris Diamantakos, 46). Selecţioner: Claudio Ranieri.

Rezerve neutilizate: 12. Panagiotis Glykos, 13. Stefanos Kapino - 3. Georgios Tzavellas, 5. Vangelis Moras, 6. Kyriakos Papadopoulos, 11. Loukas Vyntra, 21. Avraam Papadopoulos, 7. Kostas Fortounis, 17. Stefanos Athanasiadis.

România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 4. Gabriel Tamaş, 6. Vlad Chiricheş, 21. Dragoş Grigore, 3. Răzvan Raţ - 8. Mihai Pintilii, 5. Ovidiu Hoban (18. Andrei Prepeliţă, 84) - 7. Alex Chipciu (11. Gabriel Torje, 90), 19. Bogdan Stancu, 10. Alexandru Maxim (20. Gabriel Enache, 68) - 9. Ciprian Marica (căpitan). Selecţioner: Victor Piţurcă.

Rezerve neutilizate: 23. Silviu Lung, 1. Costel Pantilimon - 2. Srgian Luchin, 15. Dorin Goian, 17. Constantin Grecu, 22. Cosmin Moţi, 16. Vlad Achim, 13. Claudiu Keşeru, 14. Constantin Budescu.

Arbitru: Mark Clattenburg; arbitri asistenţi: Michael Mullarkey, Simon Beck; arbitru de rezervă: Simon Bennett; arbitri asistenţi adiţionali: Andre Marriner, Lee Probert (toţi din Anglia)

Delegat UEFA: Martin Sturkenboom (Olanda); observator UEFA pentru arbitri: Eugen Strigel (Germania).

Cartonaşe galbene: Samaris (17), Manolas (25), Pintilii (30), Torossidis (45+2), Marica (45+2, 53), Diamantakis (58), Kone (90+4), Tătăruşanu (90+4).

Cartonaş roşu: Marica (53).