Jocurile Francofoniei 2017: România a cucerit șapte noi medalii la Abidjan

| 25 iul, 09:03

Sportivii români au cucerit, luni, șapte noi medalii, trei de aur, una de argint și trei de bronz, la Jocurile Francofoniei de la Abidjan (Cote d'Ivoire).

Bilanțul delegației României a ajuns astfel la 16 medalii, dintre care patru de aur, cinci de argint și șapte de bronz.

La tenis de masă, Alina Georgiana Zaharia și Alex Manole au cucerit medalia de aur în proba de dublu mixt, după 3-2 (12-10, 11-7, 4-11, 6-11, 11-9) în finala cu francezii Oceane Guisnel/Joe Seyfried.

În finala pe echipe, Franța (Guisnel, Seyfried) a dispus de România (Zaharia, Manole) cu 2-0. Seyfried l-a învins pe Manole cu 3-0 (11-6, 11-8, 11-9), iar Guisnel a trecut de Zaharia cu 3-1 (5-11, 11-6, 11-4, 11-8).

La lupte libere, România și-a întregit bilanțul cu o medalie de aur cucerită de Vlad Caraș la categoria 97 kg și una de bronz câștigată de Cătălina Axente, la categoria 75 kg. Ion Pîslaru a fost și el aproape de medalie, dar a pierdut meciul decisiv și s-a clasat pe locul 5 la categoria 86 kg.

Atleții au cucerit primele lor medalii la Abidjan, două în proba feminină de 10.000 m, unde Roxana Bîrcă a câștigat cu timpul de 35 min 31 sec 13/100, urmată de sportiva marocană Hanane Qallouj, 35 min 34 sec 69/100, bronzul fiind adjudecat de Monica Mădălina Florea, în 35 min 38 sec 37/100.

O medalie de bronz a fost câștigată de Cristian Bujin la triplusalt, cu 13,20 m.

La 800 m, ambii români au ocupat locul 8, Florina Pierdevară fiind cronometrată cu timpul de 2 min 05 sec 48/100, iar Valentin Voicu în 2 min 01 sec 90/100. Cristi Nicușor Boboc a terminat pe locul 6 la triplusalt, cu performanța de 15,58 m. Petre Rezmiveș a terminat pe locul patru în finala probei de 100 m, cu timpul de 10 sec 46/100.

Echipa feminină de baschet a României a învins Tunisia cu scorul de 84-67 (22-14, 19-18, 18-19, 25-16) și s-a calificat în sferturile de finală.

Pentru echipa antrenată de Dragan Petricevic au evoluat Diana Moraru 3 puncte, Sonia Ursu 26 puncte, 9 recuperări, 3 pase decisive, Ioana Ghizilă 11 p, 4 rec, 1 pd, Dora Ardelean 11 p, 3 rec, 1 pd, Alexandra Dumitrache 1 pd, Izabella Lovasz 1 rec, 1 pd, Kincso Kelemen 14 p, 1 rec, 1 pd, Alina Podar 1 rec, 1 pd, Teodora Neagu 3 p, 3 rec, 1 pd, Paul Lenart 9 p, 3 rec, Ana Ferariu 7 p, 3 rec.

România participă cu 57 de sportivi, la 6 discipline (atletism, tenis de masă, lupte libere și africane, judo, baschet feminin, ciclism pe șosea), la a opta ediție a Jocurilor Francofoniei, găzduită în perioada 21-30 iulie de orașul Abidjan din Cote d'Ivoire.

La precedenta ediție a Jocurilor Francofoniei, desfășurată la Nisa, în Franța, România a cucerit 9 medalii de aur, 10 de argint și 4 de bronz. Dacă până acum a participat la ambele segmente ale Jocurilor Francofoniei, sport și cultură, anul acesta România va fi reprezentată doar în întrecerile sportive.