Maria Sharapova a ratat calificarea în sferturile de finală la Roland Garros

| 01 iun, 14:53

Jucătoarea de tenis Maria Sharapova, cap de serie numărul 2 şi locul 2 WTA, a fost eliminată luni în optimile de finală la Roland Garros, fiind învinsă de Lucie Safarova, numărul 13 mondial, informează site-ul oficial al competiției.

Deținătoare a trofeului, jucătoarea din Rusia a pierdut în fața sportivei din Cehia cu scorul de 7-6 (3), 6-4, după o oră şi 49 de minute.

În 2014, Maria Sharapova a câştigat turneul de la Roland Garros, după ce a învins-o, în finală, pe Simona Halep.

După ratarea calificării în sferturile de finală, rusoaica va cădea pe locul 4 mondial la finalul ediției din acest an a Roland Garros. Locul secund în clasamentul WTA va fi ocupat de Petra Kvitova.

Citeşte şi: Decizie NEAŞTEPTATĂ luată de SIMONA HALEP. Gestul care ÎI DEZAMĂGEŞTE pe TOŢI ROMÂNII