MECI ANTOLOGIC! România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de Handbal

| 16 dec, 23:44

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal după ce a învins Danemarca.

România a controlat meciul, pe tot parcursul său având diferență de unu sau două goluri, dar a fost egalată pe final. Cristina Neagu a ratat o lovitură de la 7 metri chiar în ultima secundă a meciului, iar partida a intrat în prelungiri, încheindu-se la egalitate, 27:27.

În prelungiri România din nou a fost mai bună, reușind să se impună cu 31:30, cu un gol în ultima secundă a extremei Ada Nechita.

Eroina României a fost Cristina Neagu, care a marcat 15 goluri.

În semifinale, România va întâlni selecționata Norvegiei, cu care a jucat și în faza grupelor, pierzând însă.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Olanda și Polonia.

Lotul României pentru CM din 5 - 15 decembrie: