MINUNAT! Simona Halep a spulberat-o pe Karolina Pliskova şi este în semifinale la Australian Open

| 24 ian, 10:02

Simona Halep (26 de ani, locul 1 WTA) a spulberat-o pe Karolina Pliskova (25 de ani, locul 6 WTA), în sferturile de finală de la Australian Open, şi s-a calificat în semifinalele competiţiei.

Practicând un tenis senzaţional, revenind de la 0-3 în primul set şi câştigând 9 game-uri consecutive, Simona Halep a învins-o lejer pe Karolina Pliskova şi s-a calificat pentru prima dată în semifinalele Australian Open. Halep a obţinut victoria în două seturi, scor 6-3, 6-2, în 72 de minute.

În semifinalele Australian Open, Simona Halep va juca împotriva nemţoaicei Angelique Kerber. Meciul va avea loc joi, 25 ianuarie, după ora 7:00.