OLIMPIADĂ. 56 de naţiuni au obţinut urcat pe podium. România şi Fiji, ultimele medaliate. Clasamentul complet

| 12 aug, 10:48

Ziua de joi de la Jocurile Olimpice au adus medalii în premieră pentru delegaţiile României şi statului insular Fiji. Ambele au câştigat aurul, în probele de spadă pe echipe feminin şi, respectiv, rugby în şapte.

56UAE Emiratele Arabe Unite0011

OLIMPIADĂ. Echipa de spadă a României a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Rio. Ana Maria Popescu a tras în primul releu cu Yujie Sun, câştigat de sportiva din România cu scorul de 1-0, după câteva momente mai lungi de tatonare. A venit rândul Simonei Pop, mezina echipei României, care a intrat pe planşă împotriva sportivei Anxi Xu şi a încheiat la egalitate, 4-4, păstrând avantajul de un punct pentru România, 5-4.

Simona Gherman a reuşit să câştige al treilea releu, cu scorul de 4-2, în faţa lui Yiwen Su. Chinezoaicele au revenit în meci şi au câştigat releul cinci, după ce Yujie Sun a învins-o pe Simona Pop - Yujie Sun, cu 3-1. Releul şase a aparţinut în totalitate României, adjudecat cu 4-0 de Ana Maria Popescu în faţa rezervei celor din China, Jianlu Xao.

Apoi, Simona Gherman şi rezerva lotului României, Loredana Dinu, şi-au adjudecat următoarele două relee. Înaintea ultimelor două asalturi, ale Simonei Gherman şi Anei Maria Popescu, România conducea cu 24-16.

Dacă Simona Gherman a cedat la trei tuşe, 6-9 în faţa lui Yujie Sun, Ana Maria Popescu s-a impus cu 14-13 cu Anqi Xu şi a adus echipei României titlul olimpic la Rio. Totodată, este prima medalie pentru delegaţia României la această ediţie a Jocurilor Olimpice.

Horia Tecău şi Florin Mergea, numărul cinci pe lista capilor de serie în turneul de tenis de la Jocurile Olimpice de la Rio, îi vor înfrunta pe Rafael Nadal şi Marc Lopez în finala turneului de dublu, programată vineri, după ce au trecut în semifinale de perechea americană Steve Johnson/Jack Sock.

OLIMPIADĂ: Finală la tenis

Horia Tecău şi Florin Mergea au trecut în semifinale în minimum de seturi de americanii Steve Johnson şi Jack Sock, scor 6-3, 7-5 şi speră la cucerirea medaliei de aur în finala de vineri, împotriva spaniolilor Marc Lopez şi Rafael Nadal.

"Suntem primii români care au ajuns într-o finală olimpică, aşa că se poate spune că rescriem istoria tenisului românesc, aşa cum am rescris-o şi anul trecut, la Turneul Campionilor. Important este că am ajuns aici, că mai e un pas şi vrem să mergem până la capăt. Asta am visat de mici, asta am visat de un an şi ceva, numai acest meci de mâine. Mâine vor fi trei seturi din cinci, un meci clar mai greu, dar suntem pregătiţi şi nu ne gândim decât la următorul punct cum să-l câştigăm" a declarat Florin Mergea.

La rândul său, Horia Tecău a vorbit la finalul partidei cu americanii despre condiţiile de joc şi despre încrederea pe care o are, alături de Florin Mergea, în câştigarea aurului la Jocurile Olimpice de la Rio.

"Condiţiile au fost mai dificile, decât la ultimul meci. A bătut mult vântul, tocmai asta vorbeam. E un plus de încredere pentru noi pentru că am servit bine în aceste condiţii, mai bine decât au făcut-o americanii. Cu brazilienii am jucat în condiţii perfecte, fără vânt. Mâine vom avea un teren mai protejat, chiar dacă bate vântul, dar după meciurile pe care le-am făcut în această săptămână avem încredere că putem merge până la capăt. Noi am venit aici cu gândul la aur, ştiam că putem acest lucru, că avem această şansă. Azi a fost un meci pentru medalie, dar ca să câştigăm ştim bine ce avem de făcut. Să ne concentrăm la fiecare punct, să ne calmăm, să vorbim, să ne motivăm. Ne cunoaştem foarte bine şi în momentele acele importante asta ne ajută pe noi. Reuşim să trecem peste ele. Ne bucurăm că pentru delegaţie am luat o medalie. O vrem pe cea de aur." a spus Horia Tecău.

Tag-uri: medalii, olimpiada