Real Madrid, umilită la Dortmund. Ne îndreptăm spre o finală nemţească

| 25 apr, 2013

Liga Campionilor se îndreaptă spre o finală nemţească. După eşecul Barcelonei în faţa lui Bayern, ieri seară şi galacticii Realului s-au predat în faţa Borussiei, cu 1-4, în turul semifinalelor UCL.

Într-o atmosferă de vis creată de galeria galben-neagră a Borussiei, Robert Lewandowski a fost eroul serii în Champions League. Atacantul polonez a înscris toate cele patru goluri pentru echipa germană, lăsând Realul lui Mourinho neputincios.

Lewandowski a înscris în poarta lui Lopez încă din primlee minute ale jocului, după o centrare perfectă a lui Gotze.

În minutul 42,  Reus a pătruns în careul Realului, talonat de Varane. Cei doi s-au împins reciproc cu mîinile, a existat contact inclusiv la nivelul picioarelor, iar neamţul a căzut solicitînd penalty. "Centralul" Kuipers n-a acordat însă lovitura de pedeapsă.

Golurile au curs, apoi, în poarta Realului, făcând din Lewandowski eroul serii.

În cealaltă semifinală, Bayern Munchen a învins FC Barcelona cu 4-0.  Finala Ligii Campionilor are loc la 25 mai, pe stadionul Wembley din londra.