Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile turneului BRD Bucharest Open

| 15 iul, 20:33

Sorana Cîrstea s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale turneului BRD Bucharest Open (WTA), care are premii totale de 226.750 dolari și se desfășoară la Arenele BNR din Capitală, după ce a învins-o, miercuri, pe bulgăroaica Sesil Karatanceva, cu 6-2, 6-2.

Sorana Cîrstea (25 ani), aflată pe locul 165 în ierarhia WTA, dar beneficiară a unui wildcard, s-a impus după doar 63 de minute în fața unei adversare de aceeași vârstă, dar mai bine poziționată în clasamentul mondial — locul 96.

Karatanceva avea și ascendentul unei victorii categorice, cu 6-0, 6-0, în 2012, în primul tur la Montreal.

Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec de 3.310 dolari și 30 de puncte WTA.

În optimi, Sorana o va înfrunta pe Andreea Mitu, care a trecut marți seara de germanca Annika Beck (N. 8), cu 1-6, 6-3, 6-3.

Cîrstea a învins-o pe Mitu (23 ani), aflată pe locul 78 în lume, chiar săptămâna trecută, la Contrexeville, cu 6-3, 7-6 (3), în primul tur.