Turneul Campioanelor: Simona Halep joacă cu Serena Williams miercuri, de la ora 11:00

| 21 oct, 2014

Meciul Simona Halep (numărul 4 WTA) cu Serena Williams (numărul 1 WTA) de la Turneul Campioanelor va avea loc miercuri, de la ora 11:00.

Simona Halep a cîştigat primul meci de la Turneul Campioanelor în faţa canadiencei Eugenie Bouchard în doar 68 de minute. Sportiva româncă s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-3.

Celălalt meci al grupei, între Eugenie Bouchard şi Ana Ivanovici se va juca tot mîine, nu înainte de 14:30.

Serena Williams a cîştigat toate cele 3 dispute precedente cu Simona Halep. Prima întîlnire a fost la Wimbledon, cînd românca a reuşit să cîştige singurul ei set în faţa jucătoarei din SUA, 6-3. Le-a pierdut pe următoarele două categoric, 2-6, 1-6.

În următoarele două dispute de la Roma şi Cincinnati, Simona n-a avut nici o şansă. A pierdut în două seturi, 6-3, 6-0 în semifinale în Italia şi 6-0, 6-4 în "sferturi" în SUA.