US Open 2014. Simona Halep s-a calificat fără emoţii în turul 3

| 27 aug, 2014

US Open 2014. Favorita nr. 2 a US Open, românca Simona Halep, şi-a confirmat postura şi valoarea şi miercuri seara, calificându-se în turul 3 al ultimului turneu de Mare Şlem de tenis al anului, după o victorie concludentă, cu 6-2, 6-1, după numai 56 minute de joc, în faţa jucătoarei din Slovacia Jana Cepelova.

US Open 2014. Disputat pe arena 'Louis Armstrong' din complexul newyorkez Flushing Meadow, meciul Simonei Halep a început oarecum surprinzător, ambiţioasa Cepelova impunându-se în primele 2 ghemuri. Condusă cu 2-0, românca a început să-şi facă jocul ei de mare regularitate, cu mingi lungi şi efecte schimbate de la o lovitura la alta, adjudecându-şi următoarele 6 ghemuri şi primul set, în exact 30 minute. A doua manşă a început oarecum asemănător (1-0 Cepelova), şi a continuat la fel ca prima, cu dominaţia clară a Simonei.

În turul următor, Simona Halep va juca împotriva câştigătoarei din partida dintre croata Mirjana Lucic-Baroni şi Shahar Peer (Israel).

US Open 2014. Pentru accederea în turul 3, Halep şi-a asigurat 160 puncte WTA şi 105.090 dolari.