Wimbledon 2014. SIMONA HALEP a învins-o la pas pe Sabine Lisicki şi a ajuns în premieră în semifinale

| 02 iul, 2014

Wimbledon 2014. Simona Halep a învins-o pe Sabine Lisicki în sferturile de finală de la Wimbledon, scor 6-4, 6-2, şi a devenit prima jucătoare română calificată în semifinale la turneul de Mare Şlem de la Londra.

Wimbledon 2014. Lisicki, cap de serie 19, a început în forţă primul set şi s-a distanţat la 3-0 şi 4-1, înainte ca jucătoarea română să-şi regăsească regularitatea şi precizia loviturilor care i-au permis să egaleze relativ uşor la 4-4 şi apoi să câştige setul cu 6-4. Setul 2 începe sub controlul total al Simonei, care face break după break şi ajunge la 5-0. Halep serveşte pentru prima ei semifinală la Wimbledon şi câştigă ghemul şi meciul cu 6-4, 6-0.

Principalul favorit. Halep (22 ani), a treia favorită şi principalul cap de serie rămas în cursă, a obţinut a 3-a sa victorie în faţa lui Lisicki (24 ani, 19 WTA) şi conduce cu 3-1 la confruntările directe. Lisicki a câştigat primul meci dintre cele două, în 2011, la Stanford (California), cu 6-1, 6-2 în primul tur, după care Halep şi-a luat revanşa anul trecut, în primul tur la Miami, cu 6-2, 3-6, 7-5, câştigând şi anul acesta, cu 5-7, 6-3, 6-2, în optimile turneului de la Madrid, a cărui finală a pierdut-o în faţa rusoaicei Maria Şarapova.

Pentru calificarea în semifinale, Halep şi-a asigurat 780 puncte WTA şi un cec de 440.000 lire sterline.

În semifinale, Halep va juca cu Eugenie Bouchard (Canada).