Campionatul Mondial a umplut de bani echipele! Câţi bani a câştigat fiecare naţională

| 14 iul, 2014

FIFA a răsplătit generos fiecare echipă, chiar şi una care a plecat fără niciun punct din Brazilia. Spania, Italia şi Anglia au terminat pe poziţii mult sub aşteptări.

După două finale în decurs de patru ani, între 1986 şi 1990, Germania şi Argentina au aşteptat 24 de ani pentru a se reîntâlni într-o finală de Cupa Mondială.

Privit ca un duel dezechilibrat, după ceea ce s-a întâmplat în semifinale, Germania – Argentina s-a echilibrat în privinţa absenţelor din cele două tabere. Dacă sud-americanii nu l-au putut recupera pe Di Maria, de partea cealaltă, nemţii au rămas fără Khedira, accidentat la încălzire, notează Adevărul.

A fost prima lovitură pentru trupa pregătită de Low, fiindcă nici înlocuitorul lui Khedira, Kramer (bifase 12 minute în precedentele şase partide) n-a rezistat prea mult pe teren. Uriaşul de 1,89m a primit un cot în figură de la Garay, în minutul 15, iar în minutul 32 a părăsit terenul cu o privire pierdută!

Higuain, ratare şi un gol anulat

După 21 de minute fără mari evenimente, Higuain şi-a bătut joc de o ocazie monumentală. Kroos a trimis cu capul spre Neuer din mijlocul terenului, omiţând că vârful „pumelor“ e în spatele liniei de fund. Spre norocul nemţilor, Higuain a tras prost, deşi era singur cu Neuer, iar balonul a ieşit afară. Opt minute mai târziu, Higuain a înnebunit de fericire: Lavezzi l-a servit, iar atacantul lui Napoli l-a învins pe Neuer, celebrându-şi frenetic reuşita. A fost calmat abia după ce a văzut fanionul ridicat pentru ofsaid. Decizie corectă!

Howedes a zguduit bara

Nemţii au plimbat balonul pe teren, însă fără a-şi crea vreo ocazie notabilă, aducând aminte de Bayern în semifinala Ligii Campionilor cu Real Madrid. Totuşi, le-a aparţinut cea mai mare ocazie a reprizei: corner bătut de pe dreapta, Howedes a plutit în aer şi zguduit bara cu o lovitură de cap (45+1).

Messi, ce ratare

Partea secundă a început furtunos. Perez l-a servit excelent pe Messi, care s-a desprins de fundaşii nemţi şi a tras puţin pe lângă colţul lung (47). A fost însă doar un foc de paie, fiindcă de aici până la finalul timpului regulamentar a ieşit o plictiseală de meci. „Pumele“ au cedat posesia, au închis spaţiile, iar nemţii n-au găsit niciodată ultima pasă. 0-0 după 90 de minute şi pentru a treia ediţie consecutivă finala Mondialului a intrat în prelungiri.

Palacio a refuzat „cadoul“

Prima repriză a prelungirilor a început cu marea ocazie a lui Schurrle al cărui şut a fost blocat de Romero. De 49 de minute a fost nevoie pentru ca Argentina să mai aibă o ocazie de gol, după cea a lui Messi. Palacio a primit un „cadou“ din partea apărării nemţilor, însă şi-a bătut joc de el, iar lobul său a ieşit afară.    Şi când toată lumea căsca, aşteptând loviturile de departajare, în centrul defensivei argentiniene s-a deschis o gaură, acolo s-a strecurat Gotze şi, servit ideal de Schurrle, a marcat un gol cât un titlu Mondial.

Germania – Argentina 1-0

Neuer – Howedes, Hummels, Boateng, Lahm – Schweinsteiger, Kramer (Schurrle 32) – Muller, Kroos, Ozil – Klose (Gotze 88). Antrenor: Joachim Low   Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Biglia, Mascherano, Perez (Gago 86) – Higuain (Palacio 78), Messi, Lavezzi (Aguero 46). Antrenor: Alejandro Sabella

Gol: Gotze 113

Stadion „Estadio Jornalista Mario Filho – Maracana“ (Rio de Janeiro)

Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia)