EURO 2016: România a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat cu Elveția

| 15 iun, 20:53

România a terminat cu o remiză meciul disputat cu Elveția, pe stadionul ''Parc des Princes'' din Paris, în Grupa A la EURO 2016.

Tricolorii au deschis scorul prin Bogdan Stancu, în minutul 18, prin penalty, după ce Alex Chipciu a fost ținut de tricou de Stephan Lichtsteiner. Adversarii au înscris golul egalizator în minutul 57, prin Mehmedi.

Echipele de start:

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 22. Cristian Săpunaru, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț — 18. Andrei Prepeliță, 8. Mihai Pintilii — 11. Gabriel Torje, 19. Bogdan Stancu, 7. Alexandru Chipciu — 13. Claudiu Keșeru. Selecționer: Anghel Iordănescu.
Rezerve: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung jr — 16. Steliano Filip, 15. Valerică Găman, 2. Alexandru Mățel, 4. Cosmin Moți, 10. Nicolae Stanciu, 20. Adrian Popa, 5. Ovidiu Hoban, 17. Lucian Sânmărtean, 9. Denis Alibec, 14. Florin Andone.

Elveția: 1. Yann Sommer — 2. Stephan Lichtsteiner (căpitan), 22. Fabian Schaer, 20. Johan Djourou, 13. Ricardo Rodriguez — 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka — 23. Xherdan Shaqiri, 15. Blerim Dzemaili, 18. Admir Mehmedi — 9. Haris Seferovic. Selecționer: Vladimir Petkovic.
Rezerve: 21. Roman Burki, 12. Marwin Hitz — 4. Nico Elvedi, 6. Michael Lang, 3. Francois Moubandje, 5. Steve von Bergen, 16. Gelson Fernandes, 8. Fabian Frei, 14. Denis Zakaria, 19. Eren Derdiyok, 7. Breel Embolo, 17. Shani Tarashaj.

Tag-uri: EURO 2016