Chuck Hagel: România - un partener de încredere pentru SUA şi NATO
 
					România a demonstrat că este un partener de mare încredere pentru SUA şi NATO, a declarat joi, la Constanţa, şeful Pentagonului, Chuck Hagel.
''(...)Vreau să felicit România pentru intrarea ei acum 10 ani în NATO.  Ţara dumneavoastră a demonstrat că este un partener de mare încredere  pentru SUA şi NATO. Sunt foarte mândru că am făcut parte din Senatul SUA  atunci când am sprijinit România, intrarea României în NATO. Ştiu cât  de mult preşedintele Obama şi SUA apreciază această prietenie a  poporului român şi apreciem mai ales căldura şi ospitalitatea poporului  român faţă de noi şi vă mulţumesc dumneavoastră, domnule ministru,  pentru ospitalitatea pe care mi-aţi oferit-o'', a spus Hagel, după ce a  vizitat, alături de ministrul Apărării, Mircea Duşa, nava USS Vella  Gulf.
 
El a menţionat că a purtat cu ministrul Duşa convorbiri pe probleme  ''cu care ţările noastre se confruntă şi care sunt de interes comun  pentru NATO''.
 
''(...)Ne-am reafirmat parteneriatul strategic, din nou...SUA  apreciază contribuţiile României pentru asigurarea securităţii în  această zonă, dar şi în alte teatre de război. În Afganistan şi Irak, în  jur de 1.200 de soldaţi români au fost detaşaţi acolo, în Afganistan,  iar Statele Unite sunt recunoscătoare pentru ajutorul oferit, cu atât  mai mult cu cât marcaţi această aniversare a intrării în NATO. SUA  recunosc sacrificiul pe care îl face ţara dumneavoastră şi familiile  soldaţilor. Astăzi, România continuă să ofere sprijin important pentru  obiectivele strategice, pentru oferirea posibilităţii ca trupele noastre  să tranziteze România(...)'', a spus Hagel.
 
Chuck Hagel a precizat că şi situaţia din Ucraina a fost abordată în cadrul discuţiilor avute cu ministrul Duşa.
 
''(...)Am discutat cu domnul Duşa şi situaţia din Ucraina. În  această săptămână, preşedintele Obama a fost în Polonia, iar eu am  petrecut două zile la sediul NATO. Fiecare dintre noi am reafirmat  angajamentul colectiv al tuturor membrilor NATO. Un alt exemplu este  anunţul preşedintelui Obama din această săptămână, că vom cere  Congresului în jur de un miliard de dolari pentru pregătire, pentru a  arăta aliaţilor că suntem dispuşi să-i ajutam (...)Creştem cooperarea cu  alţi parteneri din jurul Mării Negre: Bulgaria, Georgia, Turcia şi  Ucraina. Am subliniat la Bruxelles că SUA vor ca partenerii europeni să  facă acelaşi lucru, să crească bugetul armatei, în modernizarea  capacităţilor militare. Un exemplu este faptul că Romania a cumpărat  avioane F-16 şi are angajamente cu SUA şi Portugalia pentru a primi  acele avioane. SUA urmăresc să continue munca apropiată cu România, mai  ales în ceea ce priveşte capabilităţile aeriene, dar şi alte  capacităţi'', a afirmat Hagel.
 
El şi-a exprimat convingerea că în 2015 va fi asigurat scutul  antirachetă care, odată ce va fi operaţional va marca ''un alt punct de  cotitură în relaţiile dintre ţările noastre şi o altă realizare mare, pe  măsură ce România devine tot mai importantă din acest punct de  vedere''.
 
Secretarul Apărării al SUA, Chuck Hagel, efectuează joi o vizită în România la invitaţia omologului său român, Mircea Duşa.
Ştirile orei
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ
 
 
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
        