Kelemen Hunor spune că întâlnirea dintre Ilie Bolojan și Viktor Orban a fost 'foarte bună și constructivă'

| 24 iul, 19:05

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat joi, la Miercurea-Ciuc, că întâlnirea dintre premierul României, Ilie Bolojan, și cel al Ungariei, Viktor Orban, a fost una 'foarte bună și constructivă', în cadrul căreia s-au abordat, cu precădere, subiecte legate de întărirea relațiilor româno maghiare.

 

'A fost o întâlnire foarte bună și constructivă, o primă întâlnire în calitate de prim-ministru a domnului Bolojan cu premierul Orban, pentru că ei s-au mai întâlnit cât era interimar la Cotroceni Ilie Bolojan. În primul rând, aș vrea să vă spun că este un gest absolut firesc dacă vine premierul Ungariei în România, într-o vizită de câteva zile, să aibă o întâlnire, chiar și informală, cu premierul României. Și acest lucru s-a întâmplat, s-a organizat în câteva ore, dacă pot să spun așa, și este normalitatea în Europa, este normalitatea în regiune (...) S-a discutat despre relațiile româno-maghiare, care trebuie întărite, mai ales în economie este enorm de mult de lucru, fiindcă deficitul comercial în favoarea Ungariei, în defavoarea României este mare, balanța este dezechilibrată și sunt zone, sunt domenii unde se poate colabora mult mai mult, în agricultură, în prelucrarea produselor alimentare, în energie. Deci, această colaborare trebuie să fie una primordială', a afirmat Kelemen Hunor.
Președintele Uniunii a menționat că cei doi lideri au discutat și despre situația în care se află România și Ungaria și s-a declarat surprins de modul în care au fost abordate subiectele în cadrul acestei întâlniri.
'S-a discutat, bineînțeles, în ce situație ne aflăm noi, în ce situație se află Ungaria, cine ce experiență a avut când avea deficite mari, când avea probleme cu datoria publică, deci lucruri absolut normale într-o astfel de întâlnire bilaterală și informală. Eu am fost surprins cât de relaxați au fost amândoi și cât de corect au abordat toate subiectele, într-un interval de aproape două ore, cam atât a durat', a spus Kelemen.
Liderul UDMR a adăugat că Viktor Orban l-a invitat la Ilie Bolojan la Budapesta, detaliile fiind stabilite în perioada următoare.
'Există o astfel de invitație verbală și probabil că în câteva zile se va formaliza și în scris. La sfârșitul invitației, premierul Orban i-a zis lui Ilie Bolojan că 'te aștept la Budapesta și oficial, dacă accepți invitația' și Ilie Bolojan a zis 'da, vom stabili detaliile mai târziu'', a precizat Kelemen Hunor.
Președintele UDMR a participat, joi dimineața, la Miercurea-Ciuc, la un eveniment de predare a 16 microbuze școlare electrice, achiziționate prin PNRR, organizat de Consiliul Județean Harghita.

 

Tag-uri:
loading...

Ştirile orei

ECONOMICA.NET

DAILYBUSINESS.RO

STIRIDESPORT.RO

ROMANIATV.NET

Comentarii
Adauga un comentariu nou
COMENTARIU NOU
Login
Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele prejudicii cauzate, in cazul unor actiuni legale impotriva celor afirmate.

ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ