Steaua a pierdut în Danemarca şi are şanse mici să meargă în primăvara europeană

| 27 noi, 2014

Formaţia daneză Aalborg BK a învins pe Steaua Bucureşti cu scorul de 1-0, joi seara, pe Aalborg Stadion, în Grupa J a competiţiei de fotbal Europa League.

Thomas Enevoldsen a marcat unicul gol al partidei, în minutul 72, după o eroare a fundaşului Paul Papp.

Roş-albaştrii au început în atac partida cu danezii, Keşeru fiind în prim plan, însă nici unul dintre cele trei şuturi periculoase ale primei reprize nu a intrat în poarta lui Larsen.

Partea a doua a adus-o pe Aalborg în atac, iar în minutul 72, Enevoldsen a fost găsit liber în careu, de unde a preluat şi l-a executat cu un şut la colţul lung pe Arlauskis.

Roş-albaştrii sînt obligaţi să o învingă pe Dinamo Kiev în ultima etapă, însă chiar şi acest succes ar putea fi inutil. Pentru a se califica, Steaua are nevoie de ajutorul celor de la Rio Ave, care nu trebuie să piardă pe teren propriu în faţa lui Aalborg.