Caroline Wozniacki, adversara Simonei Halep în semifinale la Stuttgart

| 24 apr, 18:50

Jucătoarea daneză de tenis Caroline Wozniacki va fi adversara Simonei Halep în semifinalele turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 731.000 de dolari, după ce fostul lider mondial a dispus, vineri, de Carla Suarez Navarro (Spania), cu 6-0, 6-3.

Wozniacki (5 WTA), a patra favorită, a avut nevoie de doar o oră și 7 minute pentru a trece de iberică, cap de serie nr. 8 la Stuttgart, ducând bilanțul meciurilor directe la 4-1.

Halep, principala favorită a competiție, după eliminarea Mariei Șarapova, a învins-o pe Sara Errani cu 6-4, 6-4, vineri, în sferturile de finală. Românca o conduce pe Wozniacki cu 2-1 la meciurile directe, după victoriile reușite în semifinale la New Haven în 2013, cu 6-2, 7-5, și anul acesta în semifinale la Dubai, cu 2-6, 6-1, 6-1. Daneza a câștigat în 2012, în optimi la Dubai, cu 6-2, 6-3.

Constănțeanca de 23 de ani, care a cucerit anul acesta titluri la Shenzhen, Dubai și Indian Wells, are cele mai multe victorii în circuitul WTA în 2015: 26 la număr.

Wozniacki a câștigat un singur titlu în 2015, la Kuala Lumpur (4-6, 6-2, 6-1 cu Alexandra Dulgheru), după ce jucase finala la Auckland (2-6, 6-3, 6-3 pentru Venus Williams).