• Actual
    • Politica
    • Economie
    • Justitie
    • Externe
    • Educatie
    • Sanatate
    • Stiinta
    • Tehnologie
    • Cultura
    • Mediu
    • Life
  • Politica
    • Parlament
    • Guvern
    • Presedintie
    • USL
    • PSD
    • PNL
    • PDL
    • PPDD
    • UDMR
    • PMP
    • Administraţie Publică
  • Economie
    • Investii
    • Finante
    • Energie
    • Imobiliare
    • Companii
    • Turism
    • Auto
  • Sport
    • Fotbal
    • Handbal
    • Box
    • Baschet
    • Tenis
    • Alte sporturi
  • Life
    • Vedete
    • Funny
    • Travel
    • Stil de viata
Homepage » Actual

Coaliţia PSD-ALDE, în şedinţă. Ce decizii urmează să ia Dragnea

| 18 oct, 09:02
share
share
tweet
pin it
share

Coaliţia de guvernare PSD-ALDE se reuneşte, astăzi, într-o nouă şedinţă, pentru a decide ce face cu legile justiţiei, bugetul pe 2018, split TVA, dar şi cu legea privid parteneriatul public-privat sau FSDI.

„Miercuri va fi o întâlnire a coaliţiei, vom comunica deciziile luate care se vor implementa. Luni a fost o întâlnire informală în care am avut o primă discuţie despre buget, split TVA, legile Justiţiei, toate legile care să fie iniţiate în Parlament, despre contribuţii, ne-am pus de acord”, anunţa, marţi, liderul PSD, Liviu Dragnea.

Întrebat care vor fi legile care vor fi iniţiate de către Parlament şi nu vor mai fi asumate de Guvern, liderul PSD a spus: „Parteneriatul public-privat, Fondul Suveran de Dezvoltare, toate şansele ca şi legile justiţiei - părerea unanimă e că trebuie să fie prin iniţiativă parlamentară”.

 

„Premierul a spus ieri că îi va cere ministrului Justiţiei ca azi să-i spună care ar fi perioada obligatorie care ar trebui să treacă prin procedură guvernamentală, să vedem dacă mai avem şanse sau nu să le trecem în această sesiune parlamentară. Domnul Toader, ce are până acum, mâine poate să le pună la dispoziţia comisiei, şi va participa la toate şedinţele comisiei”, a spus Dragnea.

În ceea ce priveşte Legea pensiilor, Dragnea a spus că decizia coaliţiei a fost să se discute întâi despre legile enumerate anterior.

„Am stabilit ieri întâi să discutăm despre aceste legi, să nu afectăm Legea salarizării, să definim split TVA în aşa fel ca cei care sunt buni platnici să nu aibă probleme iar cei care au datorii, dacă le plătesc, să nu mai aibă această problemă”, a spus liderul PSD.

Tag-uri: dragnea
loading...
Feminis
share
share
tweet
pin it
share

Ştirile orei

Nicusor Dan

Nicușor Dan: În orizontul imediat nu se pune problema de raționalizare a carburanților

26 mar, 19:44
Citeşte mai departe
bolojan

Bolojan: E un paradox anul acesta - trebuie să scădem deficitele, dar să ne menținem investițiile la o valoare mare

26 mar, 19:52
Citeşte mai departe
MFP

Ministerul Finanțelor: Deficit bugetar de 0,7% din PIB după două luni, la jumătate față de ianuarie-februarie 2025

26 mar, 19:50
Citeşte mai departe
ECONOMICA.NET

Citeşte mai departe
DAILYBUSINESS.RO

Citeşte mai departe
STIRIDESPORT.RO

Citeşte mai departe
ROMANIATV.NET

Citeşte mai departe
FEMINIS.RO
h

Loana, prima vedetă de reality-show din Franța, a murit la vârsta de 48 de ani

Citeşte mai departe
Comentarii
Adauga un comentariu nou
COMENTARIU NOU
Login
Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele prejudicii cauzate, in cazul unor actiuni legale impotriva celor afirmate.

ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ

Cele mai citite
rogobete
Rogobete anunță un control pentru depistarea medicilor care lucrează în privat în timpul programului de la spitale publice
dan
Nicușor Dan: Nu cred că se poate vorbi de influențe la nivelul CCR; judecătorii trăiesc în mijlocul societății
miruta
Ministrul Apărării: La militari nu se taie pensiile; pensia medie în MApN e de 5.008 lei
mircea
Mircea Geoană spune că NATO nu ar mai exista fără SUA: Va fi un dezastru, şi pentru americani va fi un dezastru
FIFOR
Fifor: Nu înțeleg ce nu este clar pentru Bolojan - fără măsurile de solidaritate propuse de PSD, bugetul nu trece
Opinii
Citu
Florin Cîţu: PSD nu pierde nicio situaţie să-i arate lui Putin că îi susţine agenda de aici de la Bucureşti
cfr
Consiliul Concurenţei: Doar 40% din calea ferată din România este electrificată
b365.ro
stiripesurse.ro
h
Alarmă pe Wall Street: Economiștii avertizează că riscul de recesiune în SUA crește pe fondul războiului din Iran
h
Descoperire surprinzătoare între Pământ și Lună: O zonă-tampon cu radiații zero ar putea schimba misiunile spațiale
h
Premieră: SUA aruncă în luptă nave-dronă 'kamikaze' în operațiunea contra forțelor Iranului
economica.net
feminis.ro
h
Loana, prima vedetă de reality-show din Franța, a murit la vârsta de 48 de ani
h
Cântăreața Rosalia a întrerupt un concert la Milano din cauza unei intoxicații alimentare
h
Fernando Alonso, absent de la întâlnirea cu presa în Japonia ca urmare a naşterii primului său copil
dailybusiness.ro
x
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ
Pacienţii decedaţi de COVID aveau apă la plămâni şi cheaguri de sânge

Medic legist: Pacienţii decedaţi de COVID aveau apă la plămâni şi cheaguri de sânge

25 sep, 10:27
Citeşte mai departe
Tichete pentru masă caldă pentru pensionarii cu venituri mici

Ultima "pomană electorală" a Guvernului: Tichete pentru masă caldă pentru pensionarii cu venituri mici

25 sep, 09:57
Citeşte mai departe
Curtea Constituţională a respins sesizarea Guvernului privind dublarea alocaţiilor elevilor

CCR a decis: Guvernul este obligat să dubleze alocaţiile copiilor

24 sep, 12:00
Citeşte mai departe
Copyright ©2013 OBIECTIV.info
  • Toate Ştirile
  • Autori
  • Taguri
  • Hartă site
  • Contact
  • NOOBZ.ro
  • B365.RO
  • RTV.NET
  • ECONOMICA.NET