Tenis: Irina Begu s-a calificat în sferturi la turneul de la Oeiras

| 30 apr, 2014

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Oeiras (Portugalia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, miercuri, după ce a învins-o nescontat pe Kaia Kanepi (Estonia), a cincea favorită, cu 6-4, 7-5.

Irina Begu (23 ani, 117 WTA), venită din calificări, a obţinut victoria după o oră şi 56 de minute. Begu a reuşit break-ul la mijlocul primului set şi a reuşit să şi-l adjudece cu 6-4. În setul al doilea, Begu a reuşit un break rapid, a condus cu 5-3, dar jucătoarea baltică (28 ani, 23 WTA) a egalat la cinci. Irina a reuşit un nou break, 6-5, iar apoi a reuşit să revină de la 0-40 pe serviciul său, a ratat o minge de meci, dar a transformat-o pe a doua.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată, în 2011, la Roland Garros, iar Kanepi a câştigat cu 6-4, 6-1 în turul secund.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 4.758 euro şi 78 de puncte WTA, iar în sferturi va înfrunta o altă jucătoare venită din calificări, elveţianca Timea Bacsinszky (24 ani, 165 WTA). Bacsinszky a trecut în primul tur de australianca Samantha Stosur (N. 3), cu 6-4, 6-0, iar în optimi a eliminat-o pe Ons Jabeur (Tunisia), cu 7-5, 6-0. Elveţianca, fost număr 37 mondial (2010), conduce cu 2-1 în duelurile directe cu Begu, pe care a mai învins-o în 2009, la Budapesta, în calificări, cu 6-3, 6-2, şi în 2010, în primul tur la Varşovia, cu 6-0, 6-2. Irina a obţinut singura victorie în 2012, la Acapulco, în primul tur, cu 7-6 (3), 3-6, 6-4.