Abrudean: Am depus din nou proiectul integrității; cerem PSD să nu introducă amendamente otrăvite, neconstituționale
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunțat că a depus din nou, vineri, proiectul de lege privind integritatea, arătând că cere PSD și aliaților săi să nu introducă amendamente 'otrăvite, neconstituționale, care distrug jalonul sau ascund averi'.
'Așa cum am anunțat ieri, după respingerea legii integrității, astăzi am depus din nou proiectul de lege. Este un proiect pro-transparență și care respectă Constituția. Cerem PSD și aliaților săi să nu introducă amendamente otrăvite, neconstituționale, care distrug jalonul sau ascund averi. Dincolo de jalonul din PNRR, avem nevoie de un mecanism real de transparență a averilor prin această lege', a scris Abrudean pe Facebook.
El a adăugat că 'România riscă să piardă aproape 800 de milioane de euro, dacă PSD continuă să saboteze legea integrității'.
Senatul a respins, joi, proiectul de lege privind modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității publice, care trecuse de Camera Deputaților.
Proiectul a întrunit doar 55 de voturi 'pentru', fiind necesare 67 voturi favorabile, deoarece este o lege organică.
Parlamentarii liberali nu au participat la votul asupra acestui proiect, contestând amendamentul, introdus de PSD în Comisia juridică a Senatului, care prevedea că 'persoanelor față de care s-a constatat în mod definitiv starea de incompatibilitate sau conflict de interese anterior intrării în vigoare a legii le încetează de drept funcția sau demnitatea publică ori mandatul la 30 de zile de la data intrării în vigoare a legii'.
Liderul USR, Dominic Fritz, a afirmat că acest amendament este neconstituțional și îl vizează pe el.
Cel de-al doilea amendament contestat viza eliminarea obligației de a include sumele cash în declarația de avere a demnitarilor.
Mircea Abrudean a precizat, joi, după respingerea legii privind ANI, că proiectul va fi redepus la Parlament fără a conține cele două amendamente ale PSD contestate, referitoare la sancționarea retroactivă a faptelor de conflict de interese și de incompatibilitate prin pierderea mandatului și, respectiv, la declararea de către demnitari a cash-ului deținut.
Proiectul va intra mai întâi în dezbaterea Camerei Deputaților, care este primul for sesizat, Senatul fiind decizional.
Tag-uri:
loading...
Ştirile orei
Comentarii
Adauga un comentariu nou
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ
x