Bayern Munchen a câştigat Supercupa Europei

| 31 aug, 2013

Bayern Munchen rupe blestemul Germaniei în Supercupa Europei şi o învinge pe Chelsea, după 1-1 în timpul regulamentar, 2-2 la finalul prelungirilor şi 5-4 la penalty-uri.

Campioana Europei a revenit de două ori în faţa englezilor de la Chelsea, viitoarea adversară a Stelei în Champions League, prin golurile marcate de Franck Ribery (47) şi Javi Martínez (120+1), după ce pentru echipa lui Mourinho marcaseră Fernando Torres (8), Eden Hazard (93). La loviturile de departajare singurul care a ratat a fost belgianul Lukaku, Neuer apărând şutul slab expediat de tânărul atacant al lui Chelsea.

Chelsea a reuşit să deschidă scorul relativ repede, pe contraatac, prin Fernando Torres, care a reluat în plasă centrarea lui Schuerrle, după o acţiune foarte bună a lui Hazard: 0-1. Bayern a controlat jocul în cea mai mare parte a timpului, având în Ribery un jucător în mare formă. Francezul l-a pus la încercare pe Cech (22), după care a ratat ţinta (29).

După pauză, cel mai bun jucător din competiţiile UEFA în sezonul trecut, a adus egalarea, cu un şut fără speranţe pentru Cech, după o pasă de la Kroos: 1-1 (47). Ribery a fost aproape de un gol spectaculos două minute mai târziu (49), dar voleul său s-a dus pe lângă poartă. Chelsea putea prelua conducerea în min. 64, când Dante a alunecat şi Torres a interceptat, dar Oscar, rămas singur cu Neuer, nu a reuşit să îl învingă pe goalkeeper-ul german. Bayern a presat în căutarea golului victoriei, dar Chelsea s-a apărat destul de bine şi a fost aproape să dea lovitura în min. 85, când Neuer a respins lovitura de cap a lui David Luiz. Londonezii au rămas apoi în zece oameni, după ce Ramires a încasat al doilea cartonaş galben (85).

În prelungiri, deţinătoarea Europa League, deşi în inferioritate numerică, a reuşit să marcheze, prin Eden Hazard, la capătul unei acţiuni personale şi cu concursul portarului Neuer (93): 1-2.

Bayern a asediat poarta lui Chelsea în prelungiri şi a avut o primă şansă destul de bună de a egala în min. 100, dar Cech a respins mingea reluată de elveţianul Shaqiri. Cech a fost remarcabil şi la mingile trimise de Mandzukic (108) şi de Martinez (109). Shaqiri a fost aproape de gol în min. 113, dar a trimis pe lângă poartă din doar câţiva metri. Goetze a irosit o ocazie uriaşă în min. 115, dar l-a luat la ţintă pe Cech. Portarul lui Chelsea a fost imbatabil şi la lovitura liberă a lui Ribery (118). Boateng a semnat o ocazie a bavarezilor (119), cu un şut puţin peste transversală. O nouă oportunitate a lui Bayern a fost irosită de Mandzukic (120), care a reluat peste poartă cu capul. Încercările bavarezilor au fost răsplătite în ultimele secunde ale prelungirilor, când Javi Martinez a reuşit egalarea din apropiere (120+1).

La loviturile de departajare, Alaba, Kroos, Lahm, Ribery şi Shaqiri au marcat pentru Bayern, iar David Luiz, Oscar, Lampard şi Cole pentru Chelsea.

A fost prima Supercupă care s-a decis la loviturile de la 11 metri.

Bayern îşi adjudecă prima Supercupă, după ce a pierdut alte trei ediţii, în 1975, 1976 şi 2001. Chelsea a câştigat trofeul o singură dată, în 1998, dar a pierdut şi anul trecut, cu Atletico Madrid.

Bayern Munchen - Chelsea 2-2 (0-1, 1-1), după prelungiri; 5-4 la loviturile de departajare

Au marcat: Franck Ribery (47), Javi Martínez (120+1), respectiv Fernando Torres (8), Eden Hazard (93).

Au executat în ordine loviturile de departajare: David Alaba 1-0 (gol), David Luiz 1-1 (gol), Toni Kroos 2-1 (gol), Oscar 2-2 (gol), Philipp Lahm 3-2 (gol), Frank Lampard 3-3 (gol), Franck Ribery 4-3 (gol), Ashley Cole 4-4 (gol), Xherdan Shaqiri 5-4 (gol), Romelu Lukaku 5-4 (ratare - apără Neuer).

Praga, stadion ''Eden'': 17.786 spectatori

Supercupa Europei

Au evoluat echipele:

Bayern: 1. Manuel Neuer - 13. Rafinha (8. Javi Martínez, 56), 17. Jerome Boateng, 13. Dante, 27. David Alaba - 21. Philipp Lahm (căpitan) - 7. Franck Ribery, 10. Arjen Robben (11. Xherdan Shaqiri, 96), 25. Thomas Muller (19. Mario Goetze, 71), 39. Toni Kroos - 9. Mario Mandzukic. Antrenor: Josep Guardiola.

Rezerve neutilizate: 22. Tom Starke - 5. Daniel van Buyten, 26. Diego Contento, 14. Claudio Pizarro.

Chelsea: 1. Petr Cech - 2. Branislav Ivanovic, 24. Gary Cahill, 4. David Luiz, 3. Ashley Cole - 7. Ramires, 8. Frank Lampard (căpitan) - 14. Andre Schuerrle (12. John Obi Mikel, 87), 11. Oscar, 17. Eden Hazard (6. John Terry, 113) - 9. Fernando Torres (18. Romelu Lukaku, 98). Antrenor: Jose Mourinho.

Rezerve neutilizate: 23. Mark Schwarzer - 28. Cesar Azpilicueta, 5. Michael Essien, 10. Juan Mata.

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenţi: Mathias Klasenius, Daniel Warnmark; arbitru de rezervă: Stefan Wittberg; arbitri asistenţi adiţionali: Stefan Johannesson, Markus Strömbergsson (toţi din Suedia).

Cartonaşe galbene: Ribery (23), Cahill (41), Ramires (64, 85), David Luiz (66), Boateng (84), Torres (90), Lukaku (99), Cole (118), Ivanovic (120).

Cartonaş roşu: Ramires (Chelsea, 85).