Handbal feminin: România a învins Cehia cu 29-23 şi a terminat pe locul doi în Grupa D a Campionatului Mondial

| 13 dec, 2013

Naţionala feminină de handbal a României a învins echipa Cehiei cu scorul de 29-23 (14-7), vineri seara, la Novi Sad, şi a terminat pe locul al doilea Grupa D a Campionatului Mondial din Serbia.

În urma acestei clasări, România va juca împotriva Poloniei în optimile de finală, duminică, la Novi Sad (21,15, ora României).

România a făcut primele zece minute foarte slabe, deşi a deschis scorul (1-0, min. 1), ratând o aruncare de la 7 metri (Buceschi) şi primind trei goluri 91-3, min. 9). Apoi totul a început să funcţioneze excelent, Paula Ungureanu a închis poarta, iar fetele antrenate de Gheorghe Tadici au marcat gol după gol, scorul devenind în scurt timp 6-3 (min. 14). România şi-a confirmat valoarea superioară şi, în ciuda unor greşeli inerente, s-a desprins pe tabela de marcaj, mai întâi la patru goluri, 8-4 (17), iar apoi la şapte goluri, 12-5 (23), după patru goluri consecutive. Diferenţa s-a menţinut până la pauză, 14-7, Paula Ungureanu apărând şi două aruncări de la 7 metri.

Tricolorele au început excelent repriza secundă, marcând cinci goluri la rând, astfel că scorul a ajuns la 19-7 (35). A urmat un veritabil ''turnover'', cu apărarea făcând figuraţie şi cinci goluri la rând înscrise de cehoaice, 19-12 (40). Perioada slabă a continuat, echipa noastră reuşind un singur gol timp de zece minute, în timp ce adversarele au punctat de nouă ori, pentru 20-16 (45). Tadici a reintrodus-o în poartă pe Paula Ungureanu şi echipa noastră a câştigat încredere refăcând din diferenţă, până la nouă goluri, 26-17 (51). România nu a mai avut emoţii până la final, chiar dacă Cehia a mai redus ecartul, scorul final fiind de 29-23.

Elocvent este faptul că Ungureanu a fost desemnată cea mai bună jucătoare a partidei, având 15 mingi salvate din 27 de şuturi, procentaj de 56 la sută.

Au evoluat echipele:

România: Paula Ungureanu, Talida Tolnai - Aneta Pîrvuţ (1 gol), Adriana Nechita (2), Laura Chiper (3), Luciana Marin (4), Adriana Ţăcălie (1), Aurelia Brădeanu (1), Crina Pintea (3), Oana Manea, Georgiana Ciuciulete (1), Cristina Neagu (5), Gabriela Perianu (1), Nicoleta Dincă (3), Eliza Buceschi (3), Valentina Ardean (1). Selecţioner: Gheorghe Tadici.

Cehia: Barbora Ranikova, Lucie Satrapova - Jana Knedlikova (3), Katerina Keclikova (4), Romana Chrenkova (3), Pavla Poznarova, Kristyna Salcakova (1), Petra Ruckova, Hana Kutlvasrova (3), Klara Cerna (2), Petra Vitkova (2), Michaela Hrbkova (1), Iveta Luzumova (4), Helena Sterbova, Martina Crhova, Dominika Selucka. Selecţioner: Jan Basny.

Arbitri: Ivan Mosorinski, Aleksandar Pandzic (ambii din Serbia).

Delegat IHF: Leon Kalin (Slovenia).

Germania, care a învins Ungaria la limită, cu 27-26, a câştigat grupa cu punctaj maxim, 10 puncte, urmată de România, 8 p, Ungaria, 6 p, Cehia, 4 p, Tunisia, 2 p, Australia, 0 p. În alt joc, Tunisia a învins Australia cu 24-15.

Tag-uri: handbal