Handbal masculin: România, eliminată din preliminariile Campionatului European 2016

| 06 apr, 2014

Naționala masculină de handbal a României a fost învinsă de echipa Finlandei cu scorul de 32-29 (15-13), sâmbătă, la Karjaa, ratând astfel calificarea în faza a doua a preliminariilor Campionatului European din 2016, transmite Agerpres.

Gazdele au început mai bine meciul și au condus cu 2-0 (min. 3) și 3-1 (6), iar în minutul 11 s-au desprins la trei goluri, 7-4. Nordicii au menținut 2-3 goluri în față pe tabela de marcaj, iar în finalul primei reprize au ajuns chiar la 15-11 (27), însă la pauză finlandezii au avut avans de doar două goluri, 15-13. Tricolorii nu au reușit să joace mai bine nici după pauză și diferența a ajuns la șase goluri în favoarea gazdelor, 21-15 (41), iar ecartul maxim a fost de șapte goluri, 27-19 (49). Finlanda a redus motoarele în final și a permis jucătorilor români să reducă din handicap, scorul final fiind de 32-29 pentru gazde, care s-au calificat în faza următoare, după ce au pierdut la doar două goluri în meciul tur de la Chiajna, 30-32.