Mihaela Buzărnescu a câștigat primul titlu WTA din carieră, la San Jose

| 06 aug, 11:04

Tenismena Mihaela Buzărnescu a încheiat spectaculos parcursul în turneul de tenis de la San Jose câștigând în finală, cu scorul de 6-1, 6-0, în fața jucătiarei din Grecia, Maria Sakkari.

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a câştigat, duminică, primul său titlu WTA din carieră, după ce a învins-o categoric pe grecoaica Maria Sakkari, cu 6-1, 6-0, în finala turneului de la San Jose (California), dotat cu premii totale de 799.000 de dolari.

Buzărnescu este acum pe LOCUL 20 în lume și visează la TURNEUL CAMPIOANELOR, de la Singapore.

Buzărnescu va fi recompensată cu un cec în valoare de 136.695 de dolari şi 470 de puncte, în timp ce învinsa din finală va pleca acasă cu 72.835 de dolari şi 305 puncte WTA.

Buzărnescu s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la San Jose, după ce a dispus în trei seturi de belgianca Elise Mertens, cu 4-6, 6-3, 6-1.