Nicușor Dan: Este nevoie ca instituțiile, inclusiv Serviciile, să se preocupe de problema marii evaziuni fiscale

Președintele Nicușor Dan a declarat marți că avem o problemă cu marea evaziune fiscală și că este nevoie ca instituțiile, inclusiv Serviciile secrete, să se preocupe de această chestiune, arătând că se discută dacă este nevoie ca Strategia Națională de Apărare să fie modificată în acest sens.
El a fost întrebat dacă va mai contracta specialiști pe IT care să vadă ce s-a întâmplat la alegerile prezidențiale din 2024, așa cum a declarat în campania electorală, pentru o discuție în Consiliul Suprem de Apărare a Țării.
''Nu este prima, prima urgență acum. Urgențele sunt deficitul și Guvernul. Imediat după. Mă interesează foarte tare subiectul ăsta. Ce am spus? Am spus că avem o mare problemă legată de deficit cu marea evaziune fiscală și este nevoie ca instituțiile, inclusiv Serviciile, să se preocupe de problema asta și este o discuție dacă este sau nu este nevoie să modificăm în sensul ăsta Strategia Națională de Apărare'', a afirmat Nicușor Dan.
Luni, președintele Nicușor Dan a declarat că efectele combaterii marii evaziuni fiscale se vor vedea anul viitor, existând eforturi în această direcție.
''În privința marii evaziuni fiscale, am avut chiar aseară o discuție cu domnul prim-ministru interimar, domnul Predoiu, și a spus că verifică dacă trebuie în Strategia Națională de Apărare să aducem o modificare astfel încât să concentrăm mai multe forțe ale statului pe combaterea acestui fenomen'', a spus Nicușor Dan, într-o conferință de presă susținută la Vilnius.
El s-a referit la eventualele efecte ale combaterii evaziunii fiscale.
''Noi acum suntem într-o situație în care trebuie să transmitem pieței financiare, investitorilor niște măsuri pentru a doua jumătate din 2025. Combaterea marii evaziuni - eu sunt optimist că o vom face, dar efectele ei se vor vedea în 2026'', a afirmat președintele.
Potrivit unor surse oficiale, Consiliul Suprem de Apărare a Țării va fi convocat în luna iunie, pentru includerea combaterii marii evaziuni fiscale în Strategia Națională de Apărare.
Tag-uri:
loading...
Ştirile orei
Comentarii
Adauga un comentariu nou
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ

x