Real Madrid, noua campioană a Europei

| 25 mai, 2014

Real Madrid a câştigat Liga Campionilor al fotbal, după ce a învins pe Atletico Madrid cu scorul de 4-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, sâmbătă seara, pe ''Estadio da Luz'' din Lisabona.

Atletico a fost foarte aproape de o mare victorie, a condus, prin golul lui Diego Godín (36), până în min. 90+3, dar Real a smuls egalarea prin Sergio Ramos, iar Gareth Bale (110), Marcelo (118), Cristiano Ronaldo (120 - penalty) au adus succesul Realului în prelungiri.

Real şi-a trecut astfel în palmares al zecelea trofeu în cea m ai importantă competiţie intercluburi de pe continent, în timp ce Atletico a pierdut a doua sa finală în competiţie. Lisabona va găzdui a 59-a finală a competiţiei, care a început sub numele de Cupa Campionilor Europeni în sezonul 1955-56, iar Real Madrid s-a impus în primele cinci finale, deţinând recordul de trofee (10 - în 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014). Real a jucat până acum 13 finale, dar nu a mai cucerit trofeul din 2002.

Începutul meciului a fost unul de tatonare, iar ocaziile de gol au apărut destul de greu, Atletico făcând acelaşi joc compact, care nu a permis lui Real să profite de forţa sa ofensivă. Prima situaţie notabilă s-a consumat în minutul 28, când Cristiano Ronaldo a executat o lovitură liberă, dar portarul Courtois a fost la post, deşi balonul a lovit iarba în faţa sa (28). Peste patru minute, şutul lui Koke a fost blocat de Ramos, după care Real a irosit o ocazie uriaşă de a deschide scorul: Tiago a greşit un balon, Bale a plecat pe contraatac, dar a trimis alături de poartă din poziţie ideală, singur cu Courtois (32).

Atletico a reuşit deschiderea scorului în min. 36, după o ieşire neinspirată a portarului Iker Casillas, care a fost surprins de mingea trimisă cu capul de Godín: 0-1.

Până la pauză, jucătorii lui Ancelotti nu au mai reuşit nimic, fiind de notat doar şutul peste poartă al lui Adrián López (41).

În repriza secundă, ''colchoneros'' au ratat prima ocazie, şutul lui Raúl García (51) trecând peste poartă.

Real a încercat să pună presiune pe poarta lui Courtois, iar portarul belgian a respins de sub transversală lovitura liberă a lui Ronaldo (54). Atletico a replicat imediat, iar şutul lui Adrian Lopez (57) a fost blocat de Khedira.

Echipa lui Ancelotti a reluat ofensiva, iar Cristiano Ronaldo (62) a reluat cu capul peste poartă, după care şi Isco (67) a ratat ţinta. Nici Bale nu a nimerit poarta (73), cu un şut din marginea careului, galezul irosind o şansă mare şi cinci minute mai târziu (78). Godin a salvat golul în minutul 79 în faţa lui Isco. Situaţiile periculoase s-au succedat la poarta lui Courtois, dar ''rojiblancos'' s-au apărat cu mult spirit de sacrificiu. Eforturile lui Real au fost răsplătite în cele din urmă şi Ramos a marcat cu capul, după o centrare a lui Modric, în min. 90+3, trimiţând meciul în prelungiri: 1-1.

Oboseala şi-a spus cuvântul în prelungiri, unde jocul nu a mai fost aşa de alert. Real Madrid a dat lovitura în minutul 110, după o fază personală a lui Di Maria, Courtois a respins şutul argentinianului, dar Bale a fost atent şi a reluat cu capul în colţul scurt al porţii: 2-1.

Tiago (114) nu a trimis peste poartă şi nu a profitat de o nouă ieşire neinspirată a lui Casillas. Brazilianul Marcelo (118), cu un şut din marginea careului, a parafat victoria lui Real: 3-1. Atletico a cedat complet, iar Cristiano Ronaldo a marcat şi el, din penalty (120), pentru 4-1, un scor mult prea drastic pentru cum au stat lucrurile.

Dacă Real a fost lipsită în acest meci de Xabi Alonso (suspendat) şi Pepe (nerefăcut), Aletico nu a putut conta pe turcul Arda Turan, iar atacantul Diego Costa a început ca titular, dar a fost schimbat după numai nouă minute.

Real Madrid - Atletico Madrid 4-1 (1-1, 0-1), după prelungiri

Au marcat: Sergio Ramos (90+3), Gareth Bale (110), Marcelo (118), Cristiano Ronaldo (120 - penalty), respectiv Diego Godín (36).

Lisabona, ''Estadio da Luz''

Finala Ligii Campionilor

Au evoluat echipele:

Real Madrid: 1. Iker Casillas (căpitan) - 15. Daniel Carvajal, 4. Sergio Ramos, 2. Raphaël Varane, 5. Fábio Coentrao (12. Marcelo, 59) - 19. Luka Modric, 6. Sami Khedira (23. Isco, 59), 22. Ángel Di María - 11. Gareth Bale, 9. Karim Benzema (21. Álvaro Morata, 79), 7. Cristiano Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Rezerve neutilizate: 25. Diego López - 3. Pepe, 17. Álvaro Arbeloa, 24. Asier Illarramendi.

Atletico: 13. Thibaut Courtois - 20. Juanfran, 23. Miranda, 2. Diego Godín, 3. Filipe Luís (12. Toby Alderweireld, 83) - 8. Raúl García (24. Jose Sosa, 66), 5. Tiago, 14. Gabi (căpitan), 6. Koke - 19. Diego Costa (7. Adrián López, 9), 9. David Villa. Antrenor: Diego Simeone.

Rezerve neutilizate: 1. Daniel Aranzubia - 4. Mario Suárez, 11. Cristian Rodríguez, 26. Diego Ribas.

Arbitru: Björn Kuipers; arbitri asistenţi: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toţi din Olanda); arbitru de rezervă: Cüneyt Çakir (Turcia); arbitri asistenţi adiţionali: Pol van Boekel, Richard Liesveld (ambii din Olanda); arbitru asistent de rezervă: Angelo Boonman (Olanda)

Delegat UEFA: Karl-Erik Nilsson (Suedia), observator UEFA pentru arbitri: Herbert Fandel (Germania)

Cartonaşe galbene: Raul Garcia (27), Ramos (27), Khedira (45+1), Miranda (53), Villa (72), Juanfran (74), Koke (86), Marcelo (118), Godin (120), Ronaldo (120+1), Varane 120+3).