SIMONA HALEP s-a calificat dramatic în sferturile de finală de la Beijing

| 02 oct, 2014

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 5.427.105 dolari, joi, după un meci maraton cu Andrea Petkovic (Germania/N. 15), câştigat în trei seturi, cu 7-6 (4), 5-7, 7-6 (1), care a durat două ore şi 35 de minute.

Halep şi-a asigurat prin acest succes un cec de 107.750 dolari şi 215 puncte WTA, iar în următorul tur o va întâlni pe învingătoarea dintre Sabine Lisicki (Germania) şi Ana Ivanovic (Serbia/N. 9).

Simona Halep a reuşit un break în meciul cu Petkovic în chiar ghemul al treilea, pentru 2-1, dar nemţoaica a întors imediat scorul (3-2) şi cele două au mers cap la cap până în tiebreak, unde Halep a avut 4-0, 5-1, Petkovic a redus diferenţa la 5-4, dar românca a încheiat setul cu 7-6 (4).

Halep a început bine setul al doilea a condus cu 2-0, a pierdut apoi cinci ghemuri la rând (5-2 pentru Petkovic), însă a avut o revenire puternică, egalând la 5-5. Andrea Petkovic a reuşit un nou break şi apoi a egalat situaţia la seturi, cu 7-5.

În decisiv, Halep a condus cu 4-0, Petkovic a revenit la 4-3, Halep s-a desprins la 5-3, dar germanca a egalat şi s-a ajuns din nou în tiebreak, unde românca nu i-a lăsat nicio şansă adversarei, învingând cu 7-6 (1).

De menţionat că ambele jucătoare au avut probleme la serviciul, fiindu-le parcă mai uşor să se câştige puncte când nu au servit.

Constănţeanca are avantaj în întâlnirile directe cu Petkovic (27 ani, 17 WTA), pe care a mai învins-o de trei ori: în 2013, în finala turneului de la Nurnberg, cu 6-3, 6-3, şi în primul tur la Tokyo, cu 7-6 (4) 6-3, precum şi anul acesta, în semifinale la Roland Garros, cu 6-2, 7-6 (4). Singurul succes al jucătoarei germane datează din 2009, la turneul ITF de la Bucureşti, cu 6-2, 7-6 (2), în sferturile de finală.

Tag-uri: Beijing, Simona Halep