Tenis: Sorana Cîrstea, calificată în sferturile turneului WTA de la Washington

| 01 aug, 2013

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 235.000 de dolari, după ce dispus, joi, de americanca Alison Riske, cu 3-6, 6-2, 6-3.

Cîrstea, a cincea favorită a competiţiei, şi-a adjudecat victoria după o oră şi 45 de minute şi a egalat bilanţul direct cu Riske, victorioasă în 2007, în primul tur la US Open, cu 6-2, 7-6 (4).

Sorana şi-a asigurat un cec de 5.800 dolari şi 70 de puncte WTA, iar în sferturi va lupta cu franţuzoaica Alize Cornet, care a trecut cu 6-4, 6-4 de britanica Heather Watson.

Românca are avantaj de 3-1 la meciurile directe cu Cornet, pe care a învins-o în 2009 la Roland Garros (6-3, 6-2 în turul II), în 2012 la Dallas (6-1, 7-5 în optimi) şi tot în 2012 la Guangzhou (6-4, 6-3 în sferturi). Cornet a câştigat primul meci direct, în 2008, la Charleston (6-1, 7-5 în optimi).