Europa League: ASTRA GIURGIU s-a calificat în play-off

| 07 aug, 2014

Astra Giurgiu s-a calificat în faza play-off a competiţiei de fotbal Europa League, după ce a învins formaţia cehă Slovan Liberec cu scorul de 3-2 (1-2), joi, pe stadionul ''U Nisy'' din Liberec, în manşa a doua a turului trei preliminar.

Gabriel Enache (37) a deschis scorul pentru giurgiuveni, Josef Sural (45), Michal Obrocnik (45+4) au întors rezultatul în finalul primei reprize, dar Astra a punctat de două ori pe final, prin rezervele Laurenţiu Rus (83) şi Sadat Bukari (89), învingând meritat, după 3-0 în prima manşă.

Astra a temperat elanul gazdelor şi prima ocazie clară de gol a fost semnată de Budescu (23), al cărui şut a fost deviat în corner.

Slovan şi-a creat prima situaţie periculoasă în minutul 27, când şutul lui Sural a fost respins în corner de Lung. Budescu a irosit o nouă oportunitate (34), iar apoi a venit deschiderea scorului: Fatai l-a găsit liber pe Enache şi jucătorul Astrei a marcat peste portarul Hrosso, 0-1 (37).

Vicecampioana României s-a relaxat şi, după ce Pimpara a ratat o ocazie bună (42), Astra a încasat două goluri în ultimele minute ale primei reprize. Mai întâi Josef Sural a egalat (45), cu o lovitură de cap, după un corner al echipei gazdă, iar apoi Obrocnik (45+4) a sancţionat, cu un şut din afara careului, o minge respinsă greşit de Oros.

Slovan a alergat după gol şi în partea secundă, dar Astra s-a apărat destul de bine şi a încercat să dea lovitura pe contre, prin Fatai şi Enache, acesta din urmă având o situaţie notabilă în min. 60, când a tras peste poartă după ce şi-a depăşit adversarul direct.

Lung a salvat o minge de gol în minutul 62, când Rajnoch a trimis sub bara transversală, în urma unui corner.

Fatai şi-a bătut joc de o ocazie imensă în min. 63, când a scăpat singur cu portarul, după o pasă excelentă de la Budescu, dar ''scăriţa'' sa a fost xprea scurtă pentru Hrosso. Portarul lui Slovan s-a remarcat şi în minutul 67, când a respins lovitura liberă executată de Budescu.

Astra şi-a dovedit valoarea înj minutul 83, când a restabilit egalitatea, prin noul-intrat Laurenţiu Rus, după o pasă excelentă a lui Budescu: 1-1. Pentru ex-dinamovist a fost primul gol marcat în tricoul noii sale echipe.

Budescu a ratat golul victoriei în minutul 88, faţă în faţă cu portarul, după o lansare foarte bună a lui Pliatsikas. Ghanezul Bukari a fost cel care a adus victoria Astrei, după o combinaţie cu William De Amorim: 2-3 (89).

Slovan a avut o bară, la un şut al lui Hadascok (90), însă rezultatul de egalitate ar fi fost nemeritat de gazde, dominate copios de Astra în ultimul sfert de oră.

Astra îşi va afla adversara din play-off vineri, când va avea loc tragerea la sorţi la Nyon (14,00).

Slovan Liberec - Astra Giurgiu 2-3 (2-1)

Au marcat: Josef Sural (45), Michal Obrocnik (45+4), respectiv Gabriel Enache (37), Laurenţiu Rus (83), Sadat Bukari (89).

Liberec, stadion ''U Nisy''

Europa League - turul III preliminar (manşa a doua)

În prima manşă: 0-3

Au evoluat echipele:

Slovan: 30. Lukas Hrosso - 18. Jan Mudra, 17. Jan Rajnoch, 21. Jiri Pimpara, 25. Jiri Fleisman (căpitan) - 20. Michal Obrocnik (28. Dzon Delarge, 65), 12. Isaac Sackey, 11. Martin Frydek (19. Kevin Luckassen, 73) - 23. Josef Sural, 26. Tomas Dubek - 15. Michal Hamulak (14. Vojtech Hadascok, 53). Antrenor: Samuel Slovak.

Rezerve neutilizate: 1. Ondrej Kolar - 5. Vladimir Coufal, 29. Lukas Pokorny, 27. Lubos Kolar.

Astra: 1. Silviu Lung jr - 22. Vassilis Pliatsikas, 25. Valerică Găman, 15. Cristian Oros, 13. Junior Morais - 6. Seidu Yahaya, 14. Vincent Laban (8. Takayuki Seto, 37) - 9. Gabriel Enache (26. Laurenţiu Rus, 74), 10. Constantin Budescu (căpitan), 91. William De Amorim - 21. Kehinde Fatai (19. Sadat Bukari, 78). Antrenor: Daniel Isăilă.

Rezerve neutilizate: 33. Dănuţ Coman, 99. Giannis Arabatzis - 11. Alexandru Ioniţă II, 18. Marian Cristescu.

Arbitru: Artiom Kucin; arbitri asistenţi: Evgheni Belski, Anatoli Hodin; arbitru de rezervă: Anatoli Vişnicenko (toţi din Kazahstan)

Delegat UEFA: Velid Imamovic (Bosnia), observator UEFA pentru arbitri: Georgios Bikas (Grecia)

Cartonaşe galbene: Junior Morais (61), Luckassen (80).