Gata cu US Open la dublu pentru români: după Tecău, Mergea a dezamăgit şi el crunt la New York

| 09 sep, 20:07

Cuplul Mergea (12 ATP la dublu) – Bopanna (10 ATP) a pornit cu prima şansă în sferturi, însă a cedat neaşteptat de uşor

US Open la dublu masculin s-a încheiat pentru jucătorii din România în sferturi. Marţi, Horia Tecău a părăsit competiţia,, irosind o şansă uriaşă.

Miercuri, în primul meci al zilei pe terenul numărul 17, Florin Mergea şi Rohan Bopanna au fost învinşi de perechea formată din Dominic Inglot (Marea Britanie, 39 ATP) – Robert Lindstedt (Suedia, 32 ATP). Primul set a fost echilibrat şi s-a decis la tie-break, scor 7-2, pentru Inglot şi Lindstedt. Al doilea set a fost mult mai scurt şi a fost câştigat tot de perechea suedezo-britanică, scor 6-3. Per total, partida a durat o oră şi 22 de minute. Mergea şi Bopanna vor încasa 67,675 de dolari şi 360 de puncte ATP pentru calificarea lor în sferturi.