INCREDIBIL! ANDREEA MITU o elimină pe Schiavone și merge în "optimi" la Roland Garros

| 30 mai, 14:03

Andreea Mitu s-a calificat în "optimile" turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o pe Francesca Schiavone. Irina Begu a fost eliminată de Petra Kvitova, scor 6-3, 6-2.

Mitu, locul 100 WTA, a trecut de Francesca Schiavone, locul 92 WTA și cîștigătoare a turneului în 2010, scor 7-5, 6-4.

În primul set, Schiavone a condus cu 3-0, dar românca a revenit și a cîștigat cu 7-5.

Mitu a început foarte bine setul doi și a făcut break, conducînd cu 3-1, dar italianca a revenit și a egalat. La 4-4, Mitu a făcut încă un break și trecut în avantaj și a cîștigat meciul.