RETROSPECTIVE 2013 An de senzaţie pentru Simona Halep şi tenisul feminin românesc

| 27 dec, 2013

Anul 2013 a fost cel mai bun dintre ultimii pentru tenisul feminin românesc, cu şapte titluri WTA, dintre care şase aduse de Simona Halep, care a explodat în partea a doua a anului şi a devenit cea mai bună jucătoare română a momentului (locul 11 mondial).

Halep a fost aleasă jucătoarea de tenis cu cel mai mare progres în 2013 în circuitul profesionist WTA (Most Improved Player Of The Year), după ce a ajuns pe locul 11 în clasament tocmai de pe poziţia a 64-a.

Simona Halep, care merită fără îndoială şi titlul de cea mai bună sportivă a anului, are şansa de a deveni a treia jucătoare română de tenis care intră în ''Top 10'' în clasamentul WTA, după managerul său Virginia Ruzici, care a ajuns până la locul 8, şi după Irina Spîrlea, care a ocupat locul 7.

Un alt titlu WTA la simplu a fost cucerit de Monica Niculescu, primul din cariera ei, însă acest succes nu a fost continuat din cauza numeroaselor accidentări.

Sorana Cîrstea a avut un an bun în general, a încheiat pe locul 22, dar nu a reuşit decât o finală, la Toronto.

Evoluţii bune a avut Alexandra Cadanţu, locul 61, pe care încheie anul, fiind cel mai bun loc al carierei sale.

Irina Begu a avut rezultate slabe şi a coborât vertiginos, până pe 131, după ce în 2011 ocupa cea mai bună poziţie a carierei, 38.

Alexandra Dulgheru, care în 2011 se afla pe locul 26 în lume, încearcă în continuare să revină în prima sută, însă recuperarea terenului pierdut decurge destul de greu, ea fiind acum pe 159.

Raluca Olaru, care la 20 de ani (2009) se afla pe poziţia a 53-a la simplu, a ajuns pe locul 519, însă este o jucătoare bună de dublu (locul 75), câştigând un nou titlu WTA, al treilea al carierei.

Evoluţiile băieţilor au fost sub cele din anii precedenţi, Hănescu încheind anul pe locul 80, cu doar două semifinale, la Gstaad şi Stuttgart. Adrian Ungur a coborât pe locul 119, în timp ce Marius Copil nu a reuşit progresul pe care îl aştepta toată lumea, fiind acum doar pe 147.

Nici Horia Tecău nu a avut un an prea bun, cu doar trei victorii alături de noul său partener, Max Mirnîi, coborând pe locul 23 în ierarhia de dublu. În schimb, Florin Mergea a progresat, şi-a trecut în palmares primul său titlu ATP, şi încheie anul pe locul 64 la dublu.

Cel mai important turneu din România, BRD Năstase Ţiriac Trophy, a fost câştigat de cehul Lukas Rosol la simplu şi de Tecău/Mirnîi la dublu.

Echipa de Cupa Davis a învins cu 5-0 Danemarca în primul tur al zonei Europa-Africa, dar în sferturi a fost întrecută de Olanda cu 5-0.

În Fed Cup, echipa României a învins Israelul cu 2-1 în Grupa 1 a zonei Europa-Africa, dar a pierdut apoi cu Polonia (1-2), Turcia (1-2) şi Austria (1-2).

SIMONA HALEP (locul 11 WTA, 1.222.446 dolari)

WTA: 6 titluri - Nurnberg, 's-Hertogenbosch (Olanda), Budapesta, New Haven (SUA), Moscova, Sofia; semifinale - Roma

SORANA CÎRSTEA (22 WTA, 769.626 dolari)

WTA: finală - Toronto; semifinale - Stanford (SUA), Pattaya City (Thailanda)

MONICA NICULESCU (59 WTA, 406.372 dolari)

WTA: 1 titlu - Florianopolis (Brazilia); semifinale - Shenzhen (China), Monterrey; dublu - finală Eastbourne (Marea Britanie)

ITF: dublu - finală Poitiers (Franţa)

ALEXANDRA CADANŢU (61 WTA, 245.830 dolari)

WTA: semifinale - Baku, Budapesta, Katowice

ITF: finale - Praga, semifinale - Poitiers (Franţa)

IRINA CAMELIA BEGU (130 WTA, 281.193 dolari)

WTA: dublu - semifinală s'Hertogenbosch

ALEXANDRA DULGHERU (159 WTA, 127.352 dolari)

WTA: dublu - finală Bastad

ITF: titlu - Antalya 3

ANDREEA MITU (171 WTA, 48.770 dolari)

ITF: semifinale - Telavi (Georgia), Eilat 2 (Israel); dublu - finală Istanbul 9

CRISTINA DINU (222 WTA, 26.853 dolari)

ITF: titlu - Antalya 10, Mamaia, finală - Dobrici (Bulgaria), semifinale - Lagos, Padova; dublu - finale Lagos, Padova, Caserta

ANA BOGDAN (309 WTA, 14.765 dolari)

ITF: titluri - Antalya 16, Antalya 17, Antalya 22, Antalya 28, Antalya 32, finale - Antalya 11; dublu - finală Antalya 5

LAURA IOANA ANDREI (371 WTA, 15.514 dolari)

ITF: titluri - Balş, Bucureşti, Antalya 5; dublu - titlu - Bucureşti, finale - Hechingen, Bad Saulgau, Denain,

ELENA TEODORA CADAR (502 WTA, 9.817 dolari)

ITF: titluri - Sharm El Sheikh 48; dublu - titluri - Timişoara, Sharm El Sheikh 15, finale Sharm El Sheikh 5, Sharm El Sheikh 43, Sarajevo,

RALUCA OLARU (513 WTA, 48.058 dolari)

WTA: dublu - titlu Nurnberg, finală - Katowice

ITF: titlu - Antalya 8, finală - Eilat (Israel); titluri - Eilat, finale - Barnstaple (Marea Britanie)

VICTOR CRIVOI (232 ATP, 37.330 dolari)

ITF: titlu - Braşov, Sibiu, Chennai, Madurai (India), Plantation (SUA), finale - Dubrovnik, Iaşi; finale dublu - Sibiu, Madurai

HORIA TECĂU (23 ATP dublu, 294.482 dolari)

ATP: titluri dublu - Beijing, s-Hertogenbosch, Bucureşti; finale dublu - Delray Beach, Sydney

FLORIN MERGEA (64 ATP dublu, 82.772 dolari)

ATP: titlu dublu - Viena

challenger: titluri dublu - Geneva, Rennes, finale dublu - San Marino, Roma-2, Le Gosier (Guadelupa), Rimouski (Canada), Cherbourg

ITF: titlu dublu - Stuttgart-Stammheim

Tag-uri: Simona Halep, tenis