România - Norvegia 33 - 35. EŞEC ÎN PRELUNGIRI. Meci formidabil al tricolorelor, în faţa celei mai titrate echipe din lume

| 18 dec, 23:45

Naţionala feminină a României a ratat accesul în finala Campionatului Mondial din Danemarca, la capătul unui meci formidabil în fața Norvegiei, campioană olimpică în 2008 și 2012, și deținătoarea titlului european, pierdut în prelungiri cu 33 - 35 (14-17, 13-10, 6-8), la Herning.

Nordicele au avut nevoie de prelungiri pentru a merge mai departe. Deși la pauză au avut 3 goluri avans, norvegiencele nu au putut face față unei reprize incredibile a României.

Meciul s-a dus în prelungiri, însă Norvegia a reușit să se impună în cele din urmă. Tricolorele n-au mai câștigat în fața Norvegiei de la Campionatul European din 2000, când s-au impus 26-22. De atunci am pierdut de 8 ori, o dată chiar în grupele acestui mondial, 22-26.

În finala mică România va întîlni Polonia, care a pierdut azi în fața Olandei. Meciul este duminică.

Tricolorele au încheiat grupa D pe locul al patrulea, după două victorii, 47 - 14 cu Puerto Rico și 36 - 20 contra Kazahstanului, și trei eșecuri: au fost învinse de Spania, 18 - 26, de Norvegia, 22 - 26, și de Rusia, cu 27-30. În "optimi", România a trecut spectaculos de Brazilia, scor 25-22, iar în "sferturi" au eliminat dramatic echipa gazdelor, Danemarca, scor 31 - 30, după prelungiri.

România s-a duelat cu Norvegia și la Euro 2014, meci pierdut cu 27 - 19, iar în preliminariile acelui Campionat European nordicele s-au impus în ambele manșe: 25 - 23 la Oradea (23 octombrie 2013) și 30 - 18 la Bergen (27 octombrie 2013). Tricolorele au fost învinse de Norvegia și la Campionatul Mondial din 2009, scor 25 - 24. Ultimul succes, într-o partidă oficială, al tricolorelor în faţa Norvegiei data din 10 decembrie 2000, de la Campionatul European, scor 26 - 22.

Tag-uri: handbal, norvegia, romania