TOP 13 cei mai buni sportivi din Balcani în 2014. Vezi ce loc ocupă SIMONA HALEP

| 23 ian, 13:00

Sârbul Novak Djokovic a fost desemnat cel mai bun sportiv din Balcani în anul 2014, într-un top realizat de agenția bulgară BTA, în care românca Simona Halep se situează pe poziția a 3-a.

Tenismanul sârb Novak Djokovic, liderul mondial, și-a adjudecat pentru a patra oară trofeul de cel mai bun sportiv al Balcanilor, campionul de la Wimbledon ocupând primul loc al clasamentului, cu 91 de puncte.

La cea de-a 42-a ediție a anchetei, Djokovic a fost urmat la mare distanță de tenismanul croat Marin Cilic, campion la US Open, cu 51 de puncte, în timp ce Simona Halep, finalistă la Turneul Campioanelor, a fost a treia, cu 50 de puncte, la un singur punct de locul secund.

Topul, la realizarea căruia au participat zece agenții din regiune, BTA (Bulgaria), ANA-MPA (Grecia), AGERPRES (România), ANADOLU AGENCY (Turcia), TANJUG (Serbia), MINA (Muntenegru), MIA (Macedonia), HINA (Croația), FENA (Bosnia-Herțegovina) și ATA (Albania) este dominat de tenismeni și fotbaliști, câte 4 sportivi: