Petrolul Ploieşti a trecut la pas de Vikingur Gota din Feroe

| 25 iul, 2013

Petrolul Ploieşti s-a calificat ''en fanfare'' în turul III al competiţiei de fotbal Europa League, după ce a surclasat cu 4-0 (2-0) formaţia feroeză Vikingur Gota, joi seara, pe stadionul ''Toftir'', în manşa a doua a turului II preliminar.

''Lupii galbeni'', care în primul joc câştigaseră cu scorul de 3-0, s-au impus prin golurile marcate de Atli Gregersen (5, autogol), Hamza Younes (11, 63) şi Gicu Grozav (77).

Practic meciul din arhipelagul feroez a început de la scorul de 2-0 pentru Petrolul: Atli Gregersen a marcat în propria poartă în min. 5, după un corner executat de Vlad Morar, iar Hamza Younes a majorat diferenţa în min. 11.

Petrolul a dominat categoric jocul în prima repriză şi au avut oportunităţi de a marca Morar (13), De Lucas (18), Younes (27) şi Hoban (28), în timp ce gazdele şi-au creat o singură situaţie mai periculoasă, prin Bartalstovu (34).

Bartalstovu a avut primele şanse notabile şi după pauză (51, 53), dar Bornescu a fost la post. Younes a ridicat scorul la unul de forfait în min. 63, după o lovitură liberă, realizând ''dubla''.

Justinussen (77) şi De Lucas (65) au ratat ocazii de gol, iar apoi Petrolul a marcat din nou, prin internaţionalul Grozav (77), din pasa lui De Lucas, la circa zece minute de la intrarea sa pe teren, consfinţind victoria caregorică a formaţiei ploieştene.

În turul III preliminar, Petrolul va întâlni echipa olandeză Vitesse Arnhem.

Vikingur Gota - Petrolul Ploieşti 0-4 (0-2)

Au marcat: Atli Gregersen (5, autogol), Hamza Younes (11, 63), Gicu Grozav (77).

Toftir, stadion ''Toftir''

Europa League - turul II preliminar (manşa a II-a)

În prima manşă: 0-3.

Au evoluat echipele:

Vikingur: 1. Géza Turi - 12. Bardur Hansen, 4. Atli Gregersen (căpitan), 13. Erling Jacobsen, 5. Dánjal Pauli Lervig - 10. Kaj Bartalstovu, 21. Sam Jacobsen (8. Hedin Hansen, 85), 20. Solvi Vatnhamar (25. Hjartvard Hansen, 78), 3. Hanus Jacobsen - 7. Jann Ingi Petersen - 17. Finnur Justinussen. Antrenor: Sigfrídur Clementsen.

Rezerve neutilizate: 27. Elias Rasmussen - 6. Bergur Gregersen, 16. Hans Djurhuus, 22. Ingi Sorensen, 9. Filip Djordjevic.

Petrolul: 23. Mircea Bornescu - 14. Elhad Naziri, 15. Ovidiu Hoban, 4. Manassé Enza-Yamissi, 21. Guilherme - 91. Pablo De Lucas, 52. Romário - 8. Damien Boudjemaa (32. Sebastian Achim, 46), 80. Filipe Teixeira (5. Sony Mustivar, 57), 93. Vlad Morar - 9. Hamza Younes (căpitan; 7. Gheorghe Grozav, 65). Antrenor: Cosmin Contra.

Rezerve neutilizate: 22. Povilas Valincius - 3. Geraldo Alves, 29. Constantin Grecu.

Arbitru: Said Ennjimi; arbitri asistenţi: Eric Dansault, Cyril Lompre; arbitru de rezervă: Alexandre Castro (toţi din Franţa)

Delegat UEFA: Roy Cathcart (Irlanda de Nord), observator UEFA pentru arbitri: Miroslav Radoman (Serbia)

Cartonaşe galbene: E. Jacobsen (63), Enza-Yamissi (69), Guilherme (84).