US Open. Simona Halep s-a calificat în turul 2 la Marele Şlem după un meci anevoios cu o debutantă WTA

| 25 aug, 2014

US Open. Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 2 mondial şi favorita nr. 2, s-a calificat în turul al doilea la US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului, învingând-o în trei seturi, 6-7(2), 6-1, 6-2, într-o oră şi 58 minute de joc, în primul meci disputat luni pe arena Arthur Ashe, pe americanca Danielle Rose Collins, jucătoare fără loc WTA, fostă ocupantă a poziţiei 553, beneficiara unui wild-card.

Campioană universitară a Statelor Unite anul acesta, succes care i-a adus wild-card-ul din partea organizatorilor (USTA), Danielle Rose Collins s-a aflat pentru prima dată pe tabloul principal al unui turneu WTA. Ceea ce nu a împiedicat-o să câştige primul set la tie-break, în principal datorită primului serviciu la care a avut un procentaj de peste 65 %.

US Open. După această intrare dificilă în subiect, Simona Halep şi-a ''citit'' adversara, a schimbat tot timpul efectele mingilor, trimiţând de multe ori spre colţul americancei, lovituri care au incomodat-o vădit pe aceasta. Astfel, setul doi s-a încheiat în 33 de minute cu 6-1, pentru ca setul trei (6-2) să consfinţească victoria aşteptată a numărului 2 mondial.

Pentru calificarea în turul 2, Halep şi-a asigurat un cec de 60.420 dolari şi 100 puncte WTA.

În turul următor, românca va juca împotriva câştigătoarei din meciul Maria-Teresa Torro-Flor (Spania) - Jana Cepelova (Slovacia).

US Open. Tot luni, la US Open vor mai evolua două jucătoare românce, Irina-Camelia Begu, locul 60 WTA, care o va întâlni pe spaniola Silvia Soler-Espinosa, locul 71, în ultimul meci de pe terenul 7, şi Alexandra Dulgheru locul 95 WTA, care o va avea ca adversară pe Kristyna Pliskova din Cehia, locul 93 WTA, în ultima partidă programată pe terenul 15.

Tag-uri: Simona Halep, US Open