CM 2014. Argentina elimină la limită Elveţia: 1-0 în minutul 118. Di Maria, omul meciului

| 01 iul, 2014

CM 2014. Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), după ce a învins, cu mari emoţii, formaţia Elveţiei cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, marţi, pe ''Arena Corinthians'' din Sao Paulo.

CM 2014. Angel Di Maria (118) a marcat singurul gol al partidei, după o pasă venită de la Leo Messi, dar elveţienii au făcut un joc foarte bun şi nu mult a lipsit să ducă partida la loviturile de departajare, având o bară după golul argentinian.

În sferturi, Argentina, campioană mondială în 1978 şi 1986, va înfrunta câştigătoarea partidei dintre Belgia şi SUA.

Argentina a avut, evident controlul jocului, dar a manevrat greu şi nu a găsit soluţii în faţa zidului elveţian. Cele două echipe au riscat puţin, s-au anihilat reciproc în mare măsură şi nu avut nicio ocazie în prima jumătate de oră.

Elveţia a avut prima şi cea mai mare ocazie a primei reprize, în minutul 28, când Shaqiri a întors o minge pentru Xhaka, al cărui şut a fost respins excelent de Romero, care a apărat apoi şi mingea trimisă de Lichtsteiner.

Argentina a replicat imediat, dar şutul lui Lavezzi (29) a fost prins de portar. Garay (30) a creat şi el pericol la poarta europenilor, dar mingea deviată de fundaşul sud-american, după un corner, s-a dus pe lângă poartă.

''Nati'' a mai beneficiat de oportunitate mare, dar Drmic (39), care s-a trezit faţă în faţă cu Romero, a fost neinspirat şi a ratat lobul.

Ultima ocazie a primei părţi a fost un şut slab al lui Di Maria (41) în braţele lui Benaglio.

Citeşte şi: CM 2014. FRANȚA - NIGERIA, 2-0. Echipa Franţei s-a calificat greu în sferturile CUPEI MONDIALE DIN BRAZILIA

Echipa ''albiceleste'' a început bine repriza secundă, dar reluarea lui Higuain (47) a fost blocată de Djourou la 6 metri. Echipa lui Hitzfeld a avut două situaţii bune, dar Romero a reţinut cu emoţii lovitura liberă a lui Shaqiri (50), după care Drmic (51) a tras peste poartă.

Meciul a devenit mai animat, iar Argentina a mai avut o ocazie bună de a deschide scorul, dar Benaglio a respins salvator şutul lui Rojo (59). Benaglio a mai scos un gol ca şi făcut (62), respingând de sub bară mingea expediată cu capul de Higuain. Messi a apărut pentru prima oară la finalizare în minutul 67, cu un şut de la marginea careului, razant cu transversala. Palacio (75), imediat cum a intrat pe gazon, a reluat alături de poartă centrarea lui Messi. Presiunea sud-americanilor a crescut şi Messi a fost aproape de gol în minutul 78, când a pătruns în careu şi a şutat la colţul scurt, dar Benaglio a reuşit să respingă.

În prelungiri, Benaglio a fost atent şi a reţinut mingea trimisă cu capul pe spate de Palacio (94). Portarul elveţian s-a remarcat şi la şutul lui Di Maria (108). Argentina a dat lovitura când toată lumea se gândea la loviturile de departajare: elveţienii au pierdut balonul pe la mijlocul terenului, Messi a sprintat şi l-a deschis pe Di Maria, iar şeptarul lui Real Madrid l-a învins pe Benaglio la colţul lung: 1-0 (118).

Finalul a fost dramatic, Elveţia atacând în ultimele minute cu portarul Benaglio în careul Argentinei şi fiind aproape de egalare, dar Dzemaili a trimis în bară, după care a reluat alături de poartă (120+1). Di Maria a fost aproape de ''dublă'', dar mingea s-a dus pe lângă poarta părăsită de Benaglio (120+3).

Argentina - Elveţia 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri

A marcat: Angel Di Maria (118).

Sao Paulo, ''Arena Corinthians'': 63.255 spectatori

Cupa Mondială 2014 - optimi de finală

Citeşte şi: CM 2014: SUA - Germania 0-1 şi ambele echipe merg în optimile de finală

Au evoluat echipele:

Argentina: 1. Sergio Romero - 4. Pablo Zabaleta, 17. Federico Fernandez, 2. Ezequiel Garay, 16. Marcos Rojo (23. Jose Basanta, 105+1) - 5. Fernando Gago (6. Lucas Biglia, 105), 14. Javier Mascherano, 7. Angel Di Maria - 10. Lionel Messi (căpitan) - 22. Ezequiel Lavezzi (18. Rodrigo Palacio, 74), 9. Gonzalo Higuain. Selecţioner: Alejandro Sabella.

Rezerve neutilizate: 12. Agustin Orion, 21. Mariano Andujar - 3. Hugo Campagnaro, 8. Enzo Perez, 11. Maxi Rodriguez, 13. Augusto Fernandez, 15. Martin Demichelis, 19. Ricky Alvarez.

Elveţia: 1. Diego Benaglio - 2. Stephan Lichtsteiner, 20. Johan Djourou, 22. Fabian Schaer, 13. Ricardo Rodriguez - 11. Valon Behrami, 8. Gokhan Inler (căpitan) - 10. Granit Xhaka (16. Gelson Fernandes, 66), 23. Xherdan Shaqiri, 18. Admir Mehmedi (15. Blerim Dzemaili, 113) - 19. Josip Drmic (9. Haris Seferovic, 82). Selecţioner: Ottmar Hitzfeld.

Rezerve neutilizate: 12. Yann Sommer, 21. Roman Buerki - 3. Reto Ziegler, 4. Philippe Senderos, 6. Michael Lang, 7. Tranquilo Barnetta, 14. Valentin Stocker, 17. Mario Gavranovic.

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenţi: Mathias Klasenius, Daniel Warnmark (toţi din Suedia); arbitru de rezervă: Svein Oddvar Moen (Norvegia)

Cartonaşe galbene: Xhaka (36), Gelson Fernandes (73), Rojo (90), Di Maria (120), Garay (120+3).