CM 2014. Columbia va întâlni Brazilia în sferturi, după 2-0 cu Uruguay

| 29 iun, 2014

CM 2014. Echipa Columbiei s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), după ce a învins formaţia Uruguayului cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă, pe stadionul ''Maracana'' din Rio de Janeiro, în optimile de finală ale competiţiei.

CM 2014. Omul meciului a fost, indiscutabil, tânărul James Rodriguez (va împlini 23 de ani pe 12 iulie), jucătorul lui AS Monaco marcând ambele goluri, în min. 28 şi 50.

Columbia a controlat jocul autoritar, ''celeştii'' mulţumindu-se cu un joc de apărare solid. Din această încleştare nu au rezultat prea multe ocazii de gol, prima fiind cea a lui Zuniga (12), care a tras de la aproape 30 de metri, dar Muslera a respins cu dificultate.

''Los Cafeteros'' au deschis scorul în minutul 28, printr-o execuţie de excepţie a decarului James Rodriguez: stop pe piept şi şut din vole sub transversala porţii lui Muslera, 1-0. Rodriguez a devenit primul jucător care înscrie în primele patru meciuri ale turneului final, după Rivaldo şi Ronaldo pentru Brazilia, la CM 2002.

Uruguay a reacţionat şi a ieşit mai mult la joc, având o situaţie notabilă, însă din fază fixă, o lovitură liberă executată de Cavani peste poarta lui Ospina (33).

Columbia şi-a majorat avantajul la scurt timp după pauză, după o fază splendidă de atac: Armero a centrat în careu, Cuadrado a întors mingea, iar James Rodriguez a reluat simplu în plasă: 2-0 (50). Rodriguez a devenit astfel golgheterul la zi al competiţiei din Brazilia, cu 5 goluri.

Dubla campioană mondială a fost nevoită să iasă la joc, iar prima situaţie a echipei antrenate de Tabarez a venit în minutul 56, un şut de la distanţă al lui Alvaro Gonzalez, fără prea mari probleme pentru Ospina. Apoi, Cristian Rodriguez l-a întins serios pe Ospina (64), cu un şut din afara careului. Acelaşi Cristian Rodriguez a fost protagonistul fazei următoare a uruguayenilor, dar şutul său a fost blocat de Yepes (69). Columbienii au cedat posesia şi s-au retras în propria jumătate, iar Stuani i-a dat emoţii lui Ospina (74). Portarul columbian a fost apoi providenţial faţă în faţă cu Maxi Pereira (79). Ospina s-a mai remarcat la şutul lui Cavani (84).

Columbia s-a calificat meritat în sferturi, acolo unde va întâlni echipa gazdă, Brazilia, care a obţinut cu mari emoţii biletul pentru această fază a competiţiei.

Uruguay, campioana en titre a Americii de Sud, părăseşte competiţia după o prestaţie sub aşteptări, semifinalista ediţiei trecute fiind amintită mai mult pentru eşecul din grupă cu Costa Rica (1-3) şi pentru incidentul provocat de atacantul Luis Suarez, care l-a muşcat de umăr pe italianul Giorgio Chiellini.

Columbia - Uruguay 2-0 (1-0)

A marcat: James Rodriguez (28, 50).

Rio de Janeiro, stadion ''Maracana'': 73.804 spectatori

Cupa Mondială 2014 - optimi de finală

Au evoluat echipele:

Columbia: 1. David Ospina - 18. Juan Zuniga, 2. Cristian Zapata, 3. Mario Yepes (căpitan), 7. Pablo Armero - 11. Juan Cuadrado (13. Fredy Guarin, 81), 8. Abel Aguilar, 6, Carlos Sanchez, 10. James Rodriguez (19. Adrian Ramos, 85) - 9. Teofilo Gutierrez (15. Alexander Mejia, 68), 21. Jackson Martinez. Selecţioner: Jose Pekerman.

Rezerve neutilizate: 12. Camilo Vargas, 22. Faryd Mondragon - 4. Santiago Arias, 5. Carlos Carbonero, 14. Victor Ibarbo, 16. Eder Alvarez Balanta, 17. Carlos Bacca, 20. Juan Quintero, 23. Carlos Valdes.

Uruguay: 1. Fernando Muslera - 22. Martin Caceres, 13. Jose Maria Gimenez, 3. Diego Godin (căpitan), 6. Alvaro Pereira (18. Gaston Ramirez, 53) - 16. Maximiliano Pereira, 20. Alvaro Gonzalez (8. Abel Hernandez, 67), 17. Egidio Arevalo Rios, 7. Cristian Rodriguez - 21. Edinson Cavani, 10. Diego Forlan (11. Christian Stuani, 53). Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Rezerve neutilizate: 12. Rodrigo Munoz, 23. Martin Silva - 2. Diego Lugano, 4. Jorge Fucile, 5. Walter Gargano, 14. Nicolas Lodeiro, 15. Diego Perez, 19. Sebastian Coates.

Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenţi: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toţi din Olanda); arbitru de rezervă: Svein Oddvar Moen (Norvegia)

Cartonaşe galbene: Gimenez (55), Lugano (77), Armero (78).