CM 2014. Câţi români s-au uitat la meciul Olanda-Argentina

| 10 iul, 2014

CM 2014. Olanda – Argentina (scor 2-4 după loviturile de departajare) a ținut în fața televizoarelor aproape 2,2 milioane de români pe minut (față de aproape 2,3 milioane de semifinala Brazilia – Germania.

CM 2014. Cu aceste cifre, Olanda – Argentina este a doua partidă a Mondialului, ca audiență în România.
Pe publicul comercial, Olanda – Argentina a fost ușor peste partida pierdută de Brazilia cu 7-1, conform paginademedia.ro.

La nivelul întregii țări, aproape 2,2 milioane de români s-au uitat în fiecare minut la partida Olanda – Argentina. TVR 1 a fost pe prima poziție pe interval (23.00-01.44), urmată, la distanță de Antena 1 (339.000) și Kanal D (321.000).

Vârful național: 1.776.000 de telespectatori, la 23.45

La orașe, Olanda – Argentina a fost urmărită de aproape 1,4 milioane de telespectatori pe minut. Pe locurile următoare, după meciul de pe TVR 1, au fost Antena 1 (202.000) și Pro TV (189.000).

Vârful urban: 1.723.000 de persoane, la 23.45

Meciul Olanda – Argentina a fost ușor peste semifinala Brazilia – Germania pe tergetul comercial: 694.000 de români între 18 și 49 de ani s-au uitat la partida câștigată de Argentina, față de 682.000 la meciul Brazilia – Germania.

Înfrângerea Braziliei a avut cel mai mare rating al acestui Mondial la TVR 1: aproape 2,3 milioane de români au urmărit partida.