CM 2014. Elveția - Ecuador: 2-1, victorie in extremis

| 15 iun, 2014

CM 2014. Elveţia a învins formaţia Ecuadorului cu scorul de 2-1 (0-1), duminică, pe Estadio Nacional din Brasilia, în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie).

CM 2014. Sud-americanii au deschis scorul prin Enner Valencia (22), iar elveţienii au egalat imediat după pauză, prin Admir Mehmedi (48), marcând golul victoriei în prelungiri, prin Haris Seferovic (90+3), informează Agerpres.

Prima parte a jocului a fost una de tatonare, în care fiecare echipă şi-a studiat adversarul, după care elveţienii au avut primele tentative ofensive, şuturile lui Shaqiri (16) şi Rodriguez (19), ambele blocate de portarul Dominguez.

Ecuadorul a reuşit să deschidă scorul în minutul 22, când Ayovi a centrat din lovitură liberă de pe partea stângă, iar Enner Valencia, nemarcat, a trimis în plasă cu capul: 0-1.

Reprezentativa ''Ţării Cantoanelor'' a căutat egalarea, dar jocul nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, singurele soluţii fiind şuturi sporadice de la distanţă, prin Behrami (34) şi Inler (36), fără prea mare pericol pentru poarta lui Dominguez.

Şi ecuadorienii au avut acţiuni ofensive, dar nu au reuşit să finalizeze, în ciuda unor atacanţi rapizi.

Hitzfeld a mutat la pauză, l-a introdus pe atacantul Mehmedi, iar acesta la prima sa şansă a restabilit egalitatea în min. 48, cu capul, în urma unui corner executat de Rodriguez: 1-1. Faza a a semănat cu cea de la golul sud-american.

''Nati'', cum e alintată naţionala Elveţiei, a continuat să aibă o posesie mai bună, dar ecuadorienii au atacat de oricâte ori au avut şansa, iar Enner Valencia (60) a şutat periculos pe lângă vinclu. Montero a tras din unghi (66), dar Benaglio a acordat corner.

În minutul 70, Drmic a marcat, dar golul a fost anulat pentru o presupusă poziţie de ofsaid, dar reluările au demonstrat că mingea a venit de la un fundaş ecuadorian şi golul a fost regulamentar.

Shaqiri (73) a tras pe lângă poartă, iar apoi elveţienii au trecut prin emoţii mari, după ce Benaglio a ieşit din poartă să respingă, iar apoi a fost depăşit de balon, dar în cele din urmă apărarea a îndepărtat pericolul (74). Apoi, Benaglio a avut o intervenţie remarcabilă în min. 86, la un şut deviat al lui Arroyo. Behrami a salvat situaţia în minutul 90+1, în faţa Arroyo, la o fază periculoasă şi apoi a dat tonul la ultimul atac, la capătul căruia Seferovic a marcat golul victoriei (90+3), la colţul scurt, din centrarea lui Rodriguez.

De remarcat inspiraţia lui Hitzfeld care a introdus doi jucători ce au marcat golurile Elveţiei în acest meci.

Următoarele meciuri din Grupa E vor avea loc pe 20 iunie: Elveţia - Franţa, la Salvador (22,00, ora României), şi Honduras - Ecuador, la Curitiba (sâmbătă 21 iunie, 01,00, ora României).

Elveţia - Ecuador 2-1 (0-1)

Au marcat: Admir Mehmedi (47), Haris Seferovic (90+3), respectiv Enner Valencia (22).

Brasilia, Estadio Nacional

Cupa Mondială 2014 - Grupa E

Au evoluat echipele:

Elveţia: 1. Diego Benaglio - 2. Stephan Lichtsteiner, 5. Steve von Bergen, 20. Johann Djourou, 13. Ricardo Rodgriguez - 8. Gokhan Inler (căpitan), 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka, 23. Xherdan Shaqiri, 14. Valentin Stocker (18. Admir Mehmedi, 46) - 19. Josip Drmic (9. Haris Seferovic, 75). Selecţioner: Ottmar Hitzfeld.

Rezerve neutilizate: 12. Yann Sommer, 21. Roman Bürki - 3. Reto Ziegler, 4. Philippe Senderos, 6. Michael Lang, 22. Fabian Schaer, 7. Tranquillo Barnetta, 15. Blerim Dzemaili, 16. Gelson Fernandes, 17. Mario Gavranovic.

Ecuador: 22. Alexander Dominguez - 4. Juan Carlos Paredes, 2. Jorge Guagua, 3. Frickson Erazo, 10. Walter Ayovi - 16. Antonio Valencia (căpitan), 23. Carlos Gruezo, 6. Cristian Noboa, 7. Jefferson Montero (9. Joao Rojas, 76) - 13. Enner Valencia, 11. Felipe Caicedo (15. Michael Arroyo, 70). Selecţioner: Reinaldo Rueda.

Rezerve neutilizate: 1. Maximo Banguera, 12. Adrian Bone - 5. Renato Ibarra, 8. Edison Mendez, 14. Oswaldo Mina, 17. Jaime Ayov, 18. Oscar Bagui, 19. Luis Fernando Saritama, 20. Fidel Martinez, 21. Gabriel Achilier.

Arbitru: Ravşan Irmatov; arbitri asistenţi: Abduxamidullo Rasulov (ambii din Uzbekistan), Bahadîr Kocikarov (Kirghizstan); arbitru de rezervă: Svein Oddvar Moen (Norvegia)

Cartonaşe galbene: Paredes (53), Djourou (84).