CM 2014. Franța - Honduras: 3-0, Benzema letal

| 16 iun, 2014

CM 2014. Franța a învins formaţia Hondurasului cu scorul de 3-0 (1-0), duminică, pe stadionul ''Beira-Rio'' din Porto Alegre, într-un meci din Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia.

CM 2014. Campioana mondială din 1998 s-a impus prin golurile marcate de Karim Benzema (45 - penalty, 72) şi Noel Valladares (48, autogol), misiunea sa fiind uşurată şi de faptul că hondurienii au jucat mai bine de o repriză în zece oameni, după eliminarea lui Wilson Palacios (43).

Debutul meciului a fost marcat de o tatonare a celor două echipe, dar cu trecerea timpului francezii au pus o presiune crescândă pe poarta hondurienilor. ''Les Bleus'' au avut o perioadă foarte bună de zece minute, în care doar ghinionul i-a împiedicat să deschidă scorul. Mai întâi, Matuidi (15) a trimis spre poartă din careu, dar Valladares a respins mingea, care a lovit bara transversală. Apoi, Griezmann (23) a reluat cu o lovitură de cap, dar mingea a izbit din nou bara transversală. Benzema (24) a expediat şi el o lovitură de cap, însă balonul s-a dus peste poartă.

Dominarea franceză a fost în continuare destul de sterilă, până în finalul primei reprize, când W. Palacios l-a bruscat în careu pe Pogba, iar arbitrul a acordat penalty şi l-a eliminat pe hondurian pentru al doilea cartonaş galben (43). Benzema a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă şi a adus Franţa în avantaj, 1-0 (45). Echipa lui Deschamps putea să intre chiar cu două goluri avantaj la cabine, dar Valladares a respins mingea trimisă din lovitură liberă de Valbuena (45+4).

Franţa şi-a dublat avantajul după pauză (48), când Benzema a trimis mingea în bară, iar apoi portarul Valladares a scăpat-o în poartă: 2-0. A fost nevoie, în premieră, de tehnologia de linia porţii pentru a stabili dacă balonul a depăşit cu toată circumferinţa linia porţii, iar tehnica a confirmat. Valladares a marcat al doilea autogol la Mondialul brazilian, după cel al brazilianului Marcelo, care a fost şi primul gol al competiţiei.

Benzema a fost aproape de gol şi în minutul 55, dar Valladares a respins şutul atacantului de la Real Madrid. Matuidi a ratat şi el o situaţie mare, şutul său trimiţând mingea în plasa laterală (64).

Karim Benzema a reuşit, în cele din urmă, ''dubla'', cu un şut violent din unghi, la o minge respinsă greşit de apărarea honduriană: 3-0 (72).

Franţa şi-a confirmat statutul de favorită a grupei, în faţa unei formaţii, totuşi, modeste. În cealaltă partidă a grupei, Elveţia a dispus cu 2-1 de Ecuador.

Următoarele meciuri din Grupa E vor avea loc pe 20 iunie: Elveţia - Franţa, la Salvador (22,00, ora României), şi Honduras - Ecuador, la Curitiba (sâmbătă 21 iunie, 01,00, ora României).

Franţa - Honduras 3-0 (1-0)

Au marcat: Karim Benzema (45 - penalty, 72), Noel Valladares (48, autogol).

Porto Alegre, stadion ''Beira-Rio''

Cupa Mondială 2014 - Grupa E

Au evoluat echipele:

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 2. Mathieu Debuchy, 4. Raphael Varane, 5. Mamadou Sakho, 3. Patrice Evra - 6. Yohan Cabaye (12. Rio Mavuba, 65), 14. Blaise Matuidi, 19. Paul Pogba (18. Moussa Sissoko, 57) - 8. Mathieu Valbuena (9. Olivier Giroud, 78), 10. Karim Benzema, 11. Antoine Griezmann. Selecţioner: Didier Deschamps.

Rezerve neutilizate: 16. Stéphane Ruffier, 23. Mickaël Landreau - 13. Eliaquim Mangala, 15. Bacary Sagna, 17. Lucas Digne, 21. Laurent Koscielny, 7. Rémy Cabella, 22. Morgan Schneiderlin, 20. Loic Rémy.

Honduras: 18. Noel Valladares (căpitan) - 21. Brayan Beckeles, 5. Victor Bernardez (2. Osman Chávez, 46), 3. Maynor Figueroa, 7. Emilio Izaguirre - 17. Andy Najar (20. Jorge Claros, 58), 19. Luis Garrido, 8. Wilson Palacios, 15. Roger Espinoza - 11. Jerry Bengtson (14. Óscar Boniek García, 46), 13. Carlo Costly. Selecţioner: Fernando Luis Suarez.

Rezerve neutilizate: 1. Luis López, 22. Donis Escober - 4. Juan Pablo Montes, 6. Juan Carlos García, 10. Mario Martínez, 12. Edder Delgado, 23. Marvin Chávez, 9. Jerry Palacios, 16. Rony Martínez.

Arbitru: Sandro Ricci; arbitri asistenţi: Emerson De Carvalho, Marcelo Van Gasse (toţi din Brazilia); arbitru de rezervă: Peter O'Lealry (Noua Zeelandă)

Cartonaşe galbene: Evra (7), Pogba (28), W. Palacios (28, 43), Cabaye (45+2), Garcia (53), Garrido (83).

Cartonaş roşu: W. Palacios (43).