Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Madrid

| 08 mai, 2014

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (N. 4) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 3.671.405 euro, joi seara, după ce a trecut în trei seturi de germanca Sabine Lisicki (N. 15), cu 5-7, 6-3, 6-2.

Halep (22 ani), a cincea jucătoare a lumii, s-a impus greu, după două ore şi 15 minute de joc, în faţa unei adversare tenace, care i-a pus multe probleme.

Primul set a fost echilibrat, dar Lisicki a reuşit un break decisiv la 6-5. Setul al doilea a fost strâns doar în prima sa parte, dar Simona a reuşit să câştige pe serviciul adversarei la 3-3 şi a încheiat setul cu alt break, 6-3, reuşind o serie de patru jocuri la rând (de la 2-3 la 6-3). În decisiv, Halep a început excelent şi, după ce a salvat două mingi de break în primul joc, s-a desprins la 2-0. Lisicki (24 ani, 16 WTA) a revenit, a făcut break-ul şi apoi a egalat, 2-2, dar Simona s-a mobilizat şi şi-a impus jocul, câştigând setul cu 6-2.

Halep conduce cu 2-1 la general: germanca a învins în 2011 în primul tur la Stanford, cu 6-1, 6-2, iar Halep s-a impus în 2013, în primul tur la Miami, cu 6-2, 3-6, 7-5. În turul al doilea, Lisicki a învins-o cu 6-3, 6-4 pe Irina Begu.

Simona Halep, cea mai bună jucătoare română a momentului, şi-a asigurat un cec de 87.680 euro şi 215 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe Ana Ivanovic (N. 11), victorioasă cu 6-1, 6-2 în faţa rusoaicei Anastasia Pavliucenkova.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de trei ori: Ivanovic a profitat de abandonul Simonei, anul trecut, în primul tur la Doha, după 6-3 pentru sârboaică în primul set, dar Halep şi-a luat revanşa la Turneul Campioanelor de la Sofia, când s-a impus în semifinală, cu 2-6, 6-1, 6-3. Luna trecută, la Bucureşti, Ana Ivanovic a învins-o pe Simona Halep, cu 6-3, 7-6 (2), în play-off-ul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup.