Cine este Gabriel Oprea, desemnat premier interimar

| 23 iun, 09:05

La 22 iunie 2015, președintele Klaus Iohannis a semnat decretul de desemnare a lui Gabriel Oprea ca prim-ministru interimar, pe perioada imposibilității exercitării atribuțiilor de prim-ministru de către Victor Ponta.

Viceprim-ministru și ministrul Afacerilor Interne în Guvernul Ponta IV, Gabriel Oprea, președinte al Uniunii Naționale pentru Progresul României, s-a născut la 1 ianuarie 1961, în comuna Fundulea, județul Călărași.

După ce a absolvit Școala Militară de Ofițeri Activi de la Sibiu, specializarea intendență (1980-1983), a urmat cursurile Facultății de Drept din cadrul Universității București (1985-1990). Este doctor în drept. A urmat un curs post-universitar pe teme de securitate națională la Colegiul Național de Apărare din cadrul Universității Naționale de Apărare ''Carol I'' (1997).

În 2001, a devenit profesor universitar și profesor asociat la Colegiul Național de Apărare; conducător de doctorat — Academia de Poliție ''Alexandru Ioan Cuza'' (2002); membru în Comisiile de Specialitate ale Consiliului Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare — Comisia de Științe Militare, Ordine Publică și Siguranță Națională (2003 — 2005); profesor universitar, conducător de doctorat — Academia Națională de Informații (2008 — prezent).

A fost ofițer economist în cadrul Ministerul Apărării Naționale (1983 — 1990); ofițer de Justiție Militară activ (1990 — 1993); general mr. Justiție Militară activ (2001 — 2003).

A fost înaintat la gradul de general de brigadă (cu 1 stea) la 29 noiembrie 2001. Printr-un decret prezidențial din 1 decembrie 2008, Gabriel Oprea a fost înaintat în gradul de general-locotenent (cu 3 stele) în retragere în Ministerul Apărării, iar la 22 octombrie 2009, a fost înaintat în grad devenind general cu patru stele în retragere.

Citeşte şi: Gabriel Oprea este premier interimar! Klaus Iohannis a semnat decretul de numire

A fost decorat cu Ordinul Național Steaua României în grad de Cavaler (2000) și Ordinul Național Serviciul Credincios în grad de Cavaler (2002).

Vicepreședinte al Fundației Colegiul Național de Apărare (2000 — 2002); director adjunct, Colegiul Național de Apărare (2000 — 2001).

Între 2001 — 2002, a fost secretar de stat, președinte al Administrației Naționale a Rezervelor de Stat, iar între 2002 și 2003 a ocupat poziția de prefect în Prefectura Municipiului București.

A fost membru PSD, între 2003 — 2009, timp în care a deținut următoarele poziții: președinte al Organizației Județene a PSD Ilfov (2004 — 2009); vicepreședinte PSD, membru al Biroului Coordonator Național (2004 — 2005); președinte al Departamentului de Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională al PSD (2006 — 2009).

Între 19 iunie 2003-14 iulie 2004 a fost ministru delegat pentru Administrația Publică, în cadrul Ministerului Administrației și Internelor.

Din 2004, a fost deputat de Ilfov în Parlamentul României din partea PSD. Și-a reînnoit mandatul de deputat la 30 noiembrie 2008, obținând 50% din voturi. La alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012, a obținut un mandat de senator în Colegiul 3 din București.

La 22 decembrie 2008 a fost învestit în funcția de ministru al Administrației și Internelor, în primul guvern condus de Emil Boc. Funcția de ministru a deținut-o până la 13 ianuarie 2009, când a demisionat în condițiile în care, cu o zi înainte, PSD îi retrăsese sprijinul politic. Ca urmare, și-a înaintat demisia din partid, devenind deputat independent. Din februarie 2009 a făcut parte din Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională a Camerei Deputaților. Din 2012 face parte din comisia cu același nume a Senatului.

Începând cu data de 1 mai 2010, este președinte al Uniunii Naționale pentru Progresul României.

Gabriel Oprea a fost propus, la 9 noiembrie 2009, ministru al Administrației și Internelor în Cabinetul Negoiță.

A fost desemnat, la 18 decembrie 2009, să preia portofoliul Ministerului Apărării Naționale, în noul Cabinet al primului-ministru desemnat Emil Boc (guvernul Boc IV). La 22 decembrie 2009, a primit aviz favorabil din partea comisiilor de specialitate ale Parlamentului. A primit votul de învestitură, în Parlament, la 23 decembrie 2009, împreună cu întreg Cabinetul Emil Boc (cu 276 de voturi ''pentru'' și 135 de voturi ''împotrivă''). A deținut portofoliul Apărării până la 6 februarie 2012, când Guvernul Boc V și-a depus mandatul. Începând cu 9 februarie 2012 și până la 7 mai 2012 a fost ministrul Apărării Naționale în Guvernul Ungureanu.

A fost viceprim-ministru în cabinetul Ponta II, de la 21 decembrie 2012 până la 5 martie 2014. Începând cu 23 ianuarie 2014, a fost ministrul interimar al Afacerilor Interne. La 5 martie 2014, președintele Traian Băsescu a semnat decretul prin care a luat act de demisia lui Gabriel Oprea din funcția de vicepremier, precum și pe cel prin care președintele UNPR a fost numit ministru al Afacerilor Interne și desemnat ca viceprim-ministru interimar. În aceeași zi, Gabriel Oprea a fost învestit în posturile de vicepremier și ministrul Afacerilor Interne în Cabinetul Ponta III. A fost reînvestit în funcție la 17 decembrie 2014.

loading...

Ştirile orei

ECONOMICA.NET

STIRIDESPORT.RO

ROMANIATV.NET

1 Comentarii
Adauga un comentariu nou
COMENTARIU NOU
Login
Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele prejudicii cauzate, in cazul unor actiuni legale impotriva celor afirmate.
24 iun, 02:03
Murphy
Gaura neagra
Lipseste ceva! Pe unde s-a perindat Oprea intre 1993 si 2001? A dus rulmenti in Turcia?

ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMĂ